
A boat takes 4 hours travelling upstream to reach point B from point A. If the velocity of the boat in still water is 4km/hr and the velocity of the stream is 2km/hr, then find the distance between A and B.
[a] 4km
[b] 5km
[c] 6km
[d] 8km
Answer
597.6k+ views
Hint: Assume that the distance between A and B is x. Use the fact that if the speed of the boat in still water is x and the speed of the water of the stream is y, then the velocity of the boat upstream is x-y. Hence find the velocity of the boat upstream. Use the fact that the time taken to cover the distance D with speed S is given by $T=\dfrac{D}{S}$. Hence form an equation in x. Solve for x and hence find the distance between A and B. Verify your answer.
Complete step-by-step answer:
Let the distance between A and B is x.
Velocity of the boat in still water = 4km/hr
Velocity of the stream = 2Km/hr
Time taken to cover the distance AB = 4 hours
We know that if the speed of the boat in still water is x and the speed of the water of the stream is y, then the velocity of the boat upstream is x-y.
Hence, we have
The velocity of the boat upstream $=4-2=2$
Now, we know that the time taken to cover the distance D with speed S is given by $T=\dfrac{D}{S}$.
Hence, we have
$4=\dfrac{x}{2}$
Multiplying both sides by 2, we get
$x=2\times 4=8$
Hence the distance between AB = 8km.
Hence option [d] is correct.
Note: Alternative Solution:
We can also solve the above question using the fact that for every 1 hr the distance covered by the boat will be 2km less than what the boat will have covered in still water.
Hence in 1 hour the boat covers 4-2 = 2km distance
Hence the distance covered by the boat in 4 hours $=2\times 4=8$
Hence the distance between AB is 8km, which is the same as obtained above.
Hence option [d] is correct.
Complete step-by-step answer:
Let the distance between A and B is x.
Velocity of the boat in still water = 4km/hr
Velocity of the stream = 2Km/hr
Time taken to cover the distance AB = 4 hours
We know that if the speed of the boat in still water is x and the speed of the water of the stream is y, then the velocity of the boat upstream is x-y.
Hence, we have
The velocity of the boat upstream $=4-2=2$
Now, we know that the time taken to cover the distance D with speed S is given by $T=\dfrac{D}{S}$.
Hence, we have
$4=\dfrac{x}{2}$
Multiplying both sides by 2, we get
$x=2\times 4=8$
Hence the distance between AB = 8km.
Hence option [d] is correct.
Note: Alternative Solution:
We can also solve the above question using the fact that for every 1 hr the distance covered by the boat will be 2km less than what the boat will have covered in still water.
Hence in 1 hour the boat covers 4-2 = 2km distance
Hence the distance covered by the boat in 4 hours $=2\times 4=8$
Hence the distance between AB is 8km, which is the same as obtained above.
Hence option [d] is correct.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

