
A boat is moving due east in a region where the earth’s magnetic field is $5\cdot 0\times {{10}^{-5}}\text{ N}{{\text{A}}^{-1}}{{\text{m}}^{-1}}$ due north horizontal. The boat carries a vertical aerial $2\text{ m}$ long. If the speed of the boat is$1\cdot 50\text{ }{{\text{m}}^{-1}}$ , the magnitude of the induced emf in the wire of aerial is:
A.$1\text{ mV}$
B.$0\cdot 75\text{ mV}$
C.$0\cdot 50\text{ mV}$
D.$0\cdot 15\text{ mV}$
Answer
564.6k+ views
Hint: An emf induced by motion relative to a magnetic field is called a motional emf. Thus is represented by equation
e = LVB
L = length of object
V = speed of object
B = magnetic field
S.I unit = Volts
Complete answer:
As we know, induced emf is
e = Blv
As per in our question
B = $5\cdot 0\times {{10}^{-5}}\text{N}{{\text{A}}^{-1}}{{\text{m}}^{-1}}$
l = $2\text{m}$
Iv =\[1\cdot 50\text{ m}{{\text{s}}^{-1}}\]
Putting all the values
e = Blv
$\begin{align}
& =5~\cdot 0\times {{10}^{-5}}\text{N}{{\text{A}}^{-1}}{{\text{m}}^{-1}}\times 2\text{m}\times \text{1}\cdot 50\text{m}{{\text{s}}^{-1}} \\
& =5\cdot 0\times {{10}^{-5}}\times 3 \\
& =15\times {{10}^{-5}}\text{V} \\
& 1\text{V}=1000\text{mv} \\
\end{align}$
Therefore it will become $=0\cdot 15\text{ mV}$
So, option (D) is correct.
Note:
Basic cause of induced emf is the change of magnetic flux linked with a closed circuit. We can increase the induced emf by increasing the no. of turns of wire in the coil. While solving numerical all units should be in S.I units
e = LVB
L = length of object
V = speed of object
B = magnetic field
S.I unit = Volts
Complete answer:
As we know, induced emf is
e = Blv
As per in our question
B = $5\cdot 0\times {{10}^{-5}}\text{N}{{\text{A}}^{-1}}{{\text{m}}^{-1}}$
l = $2\text{m}$
Iv =\[1\cdot 50\text{ m}{{\text{s}}^{-1}}\]
Putting all the values
e = Blv
$\begin{align}
& =5~\cdot 0\times {{10}^{-5}}\text{N}{{\text{A}}^{-1}}{{\text{m}}^{-1}}\times 2\text{m}\times \text{1}\cdot 50\text{m}{{\text{s}}^{-1}} \\
& =5\cdot 0\times {{10}^{-5}}\times 3 \\
& =15\times {{10}^{-5}}\text{V} \\
& 1\text{V}=1000\text{mv} \\
\end{align}$
Therefore it will become $=0\cdot 15\text{ mV}$
So, option (D) is correct.
Note:
Basic cause of induced emf is the change of magnetic flux linked with a closed circuit. We can increase the induced emf by increasing the no. of turns of wire in the coil. While solving numerical all units should be in S.I units
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

