
A block of mass \[4\] kg is resting on a rough horizontal plane and is about to move when a horizontal force of $30$ N is applied on it. If $g = 10m/{s^2}$. Find the total contact force exerted by the plane on the block.
Answer
581.4k+ views
Hint: Force is the push and the pull on an object. Since its magnitude and direction both are important it is the vector quantity. Force is the product of mass into acceleration and is measured in kilogram into metre per Second Square and its SI (system international) unit is Newton. Here the total contact force is equal to the sum of all the forces acting on the block.
Complete step by step answer:
Let, the horizontal force be ${F_1} = 30N{\text{ }}.....{\text{(a)}}$
Let another force acting on the block be ${F_2} = m \times a$
Where, ” m” is the mass of the block and
“a” is the acceleration, here given that $a = g = 10m/{s^2}$
$m = 4kg$
Place the values,
$
{F_2} = 4 \times 10 \\
\implies {F_2} = 40N{\text{ }}......{\text{(b)}} \\
$
The total contact force is $F = {F_1} + {F_2}$
Place values from the equations (a) and (b)
$
F = 30 + 40 \\
\therefore F = 70N \\
$.
Hence, the required answer - the total contact force exerted by the plane on the block is $70N$
Note:
The above problem can be solved by another method as below-
The total force is equal to the sum of all the forces.
$
F = {F_1} + {F_2} \\
\implies F = mg + 30 \\
\implies F = 4(10) + 30 \\
\therefore F = 70N \\
$
Just implement correct formulas and basic concepts in these types of sums. Rest goes well just simplifying using the basic mathematical operations.
Complete step by step answer:
Let, the horizontal force be ${F_1} = 30N{\text{ }}.....{\text{(a)}}$
Let another force acting on the block be ${F_2} = m \times a$
Where, ” m” is the mass of the block and
“a” is the acceleration, here given that $a = g = 10m/{s^2}$
$m = 4kg$
Place the values,
$
{F_2} = 4 \times 10 \\
\implies {F_2} = 40N{\text{ }}......{\text{(b)}} \\
$
The total contact force is $F = {F_1} + {F_2}$
Place values from the equations (a) and (b)
$
F = 30 + 40 \\
\therefore F = 70N \\
$.
Hence, the required answer - the total contact force exerted by the plane on the block is $70N$
Note:
The above problem can be solved by another method as below-
The total force is equal to the sum of all the forces.
$
F = {F_1} + {F_2} \\
\implies F = mg + 30 \\
\implies F = 4(10) + 30 \\
\therefore F = 70N \\
$
Just implement correct formulas and basic concepts in these types of sums. Rest goes well just simplifying using the basic mathematical operations.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

