
A balloon starts rising from the ground from rest with on upward acceleration \[2m/{{s}^{2}}\]. Just after is a stone dropped from it. The time taken by stone to strike the ground is nearly.
A. \[0.3s\]
B. \[1.7s\]
C. 1s
D. \[1.4s\]
Answer
581.1k+ views
Hint: Since, a balloon starts rising from ground from rest with an upward acceleration \[2m/{{s}^{2}}\] after 1s, and a stone is dropped from it. So we have to use the formula \[v=u+at\] and \[{{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as\] to find the time taken by stone to strike the ground.
Complete answer:
As we know that when the stone is dropped from the balloon, its initial velocity is the same as the velocity of the balloon at that instant.
The upward acceleration is 2m/s2. The balloon starts from rest, So \[u=0\].The balloon rises for 1 sec before the stone is dropped, hence we have
\[\begin{align}
& v=u + at \\
& v=0+2=2m/s \\
\end{align}\]
In the vertically upward direction. This is the
initial velocity of the stone after belonging dropped.
The distance moved up by the balloon in 1 second is
\[\begin{align}
& {{v}^{2}}-{{u}^{2}}+2as \\
& {{v}^{2}}=2as \\
& s=\dfrac{{{v}^{2}}}{2as}=\dfrac{4}{2\times 2}=1m \\
\end{align}\]
Hence, the stone falls by 1 m before hitting the ground.
Now, the acceleration on the store after being
dropped is \[g=9.8m/{{s}^{2}}\]
From equation of motion,
\[\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& \Rightarrow 1=-2t+\dfrac{1}{2}9.8\times {{t}^{2}} \\
& \Rightarrow 4.9{{t}^{2}}-2t-1=0 \\
& \therefore t=\dfrac{2\pm \sqrt{{{\left( -2 \right)}^{2}}-4\times 4.9\times \left( -1 \right)}}{2\times 9.8} \\
& =\dfrac{2+\sqrt{4+19.6}}{2\times 9.8}=\dfrac{2+\sqrt{23.6}}{9.8} \\
\end{align}\]
Since time can't be the sol \[-ve\]. So, we use the value \[t=\dfrac{2+\sqrt{23.6}}{9.8}\]
\[t=0.7\sec \]
Hence, the stone will strike the ground \[0.75\] after being dropped from the balloon.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
Be careful; while using the formula of equation of motion \[v=u+at\] and \[{{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as\] to find the time taken by stone to strike the ground. Put the value exactly at the same time.
Complete answer:
As we know that when the stone is dropped from the balloon, its initial velocity is the same as the velocity of the balloon at that instant.
The upward acceleration is 2m/s2. The balloon starts from rest, So \[u=0\].The balloon rises for 1 sec before the stone is dropped, hence we have
\[\begin{align}
& v=u + at \\
& v=0+2=2m/s \\
\end{align}\]
In the vertically upward direction. This is the
initial velocity of the stone after belonging dropped.
The distance moved up by the balloon in 1 second is
\[\begin{align}
& {{v}^{2}}-{{u}^{2}}+2as \\
& {{v}^{2}}=2as \\
& s=\dfrac{{{v}^{2}}}{2as}=\dfrac{4}{2\times 2}=1m \\
\end{align}\]
Hence, the stone falls by 1 m before hitting the ground.
Now, the acceleration on the store after being
dropped is \[g=9.8m/{{s}^{2}}\]
From equation of motion,
\[\begin{align}
& s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}} \\
& \Rightarrow 1=-2t+\dfrac{1}{2}9.8\times {{t}^{2}} \\
& \Rightarrow 4.9{{t}^{2}}-2t-1=0 \\
& \therefore t=\dfrac{2\pm \sqrt{{{\left( -2 \right)}^{2}}-4\times 4.9\times \left( -1 \right)}}{2\times 9.8} \\
& =\dfrac{2+\sqrt{4+19.6}}{2\times 9.8}=\dfrac{2+\sqrt{23.6}}{9.8} \\
\end{align}\]
Since time can't be the sol \[-ve\]. So, we use the value \[t=\dfrac{2+\sqrt{23.6}}{9.8}\]
\[t=0.7\sec \]
Hence, the stone will strike the ground \[0.75\] after being dropped from the balloon.
So, the correct answer is “Option B”.
Note:
Be careful; while using the formula of equation of motion \[v=u+at\] and \[{{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as\] to find the time taken by stone to strike the ground. Put the value exactly at the same time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

