
A balloon is ascending at the rate of $14\,m/s$ at a height of $98\,m$ above the ground where a packet is dropped from the balloon. After how much time and with velocity does it reach the ground?
Answer
606.6k+ views
Hint: In this problem, we will use Equation of Motion,
$
v = u + at \\
s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} \\
$
where, $s = $ distance/displacement
$u = $ initial velocity
$a = $ acceleration due to gravity
$t = $ time taken
Use the given hint to solve the above problem.
Complete Step-by-Step solution:
Initial velocity= $ + 14\,m/s$(upward)
Acceleration due to gravity= $ - 10\,m/s$(downward)
Displacement= $ - 98\,m$(downward)
Assume, $g = 10\,m/{s^2}$
Now, $s = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$
$ - 98 = 14 \times t + \dfrac{1}{2}( - 10){t^2}$
$14t - 5{t^2} + 98 = 0$
$5{t^2} - 14t - 98 = 0$
$t = \dfrac{{ - ( - 14) \pm \sqrt {{{\left( {14} \right)}^2} - 4\left( 5 \right)\left( { - 98} \right)} }}{{2 \times 5}}$
$t = \dfrac{{ + 14 \pm \left( {46.43} \right)}}{{10}}$
$t = 6.043\,\sec $
Velocity when it reaches ground:
$v = u + gt$
$v = \left( {14} \right) + \left( { - 10} \right) \times 6.043$
$v = - 46.43\,m/s$
So, time taken , $t = 6.043\,\sec $ and with the velocity ,$v = - 46.43\,m/s$ packet reaches the ground.
Note: In this problem, the sign conventions must be known that when the velocity is directed upwards, a positive $\left( + \right)$ sign is taken. When the velocity is directed downwards, a negative $\left( - \right)$ sign is taken.
$
v = u + at \\
s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} \\
$
where, $s = $ distance/displacement
$u = $ initial velocity
$a = $ acceleration due to gravity
$t = $ time taken
Use the given hint to solve the above problem.
Complete Step-by-Step solution:
Initial velocity= $ + 14\,m/s$(upward)
Acceleration due to gravity= $ - 10\,m/s$(downward)
Displacement= $ - 98\,m$(downward)
Assume, $g = 10\,m/{s^2}$
Now, $s = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$
$ - 98 = 14 \times t + \dfrac{1}{2}( - 10){t^2}$
$14t - 5{t^2} + 98 = 0$
$5{t^2} - 14t - 98 = 0$
$t = \dfrac{{ - ( - 14) \pm \sqrt {{{\left( {14} \right)}^2} - 4\left( 5 \right)\left( { - 98} \right)} }}{{2 \times 5}}$
$t = \dfrac{{ + 14 \pm \left( {46.43} \right)}}{{10}}$
$t = 6.043\,\sec $
Velocity when it reaches ground:
$v = u + gt$
$v = \left( {14} \right) + \left( { - 10} \right) \times 6.043$
$v = - 46.43\,m/s$
So, time taken , $t = 6.043\,\sec $ and with the velocity ,$v = - 46.43\,m/s$ packet reaches the ground.
Note: In this problem, the sign conventions must be known that when the velocity is directed upwards, a positive $\left( + \right)$ sign is taken. When the velocity is directed downwards, a negative $\left( - \right)$ sign is taken.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

