
A balloon B is moving vertically upward and viewed by a telescope T. At a particular angular position $\theta = 53^\circ $. Measured parameters are $r = 1km$,$\dfrac{{dr}}{{dt}} = 3m/s$ and $\dfrac{{d\theta }}{{dt}} = 0.002rad/s$. The magnitude of the linear velocity of the balloon at this instant is:
(A) $1.2m/s$
(B) $2.4m/s$
(C) $3.6m/s$
(D) $4.8m/s$
Answer
579k+ views
Hint
When the balloon is viewed from the telescope, the r becomes hypotenuse of an imaginary triangle. The base of the triangle is the horizontal distance x from the telescope while the height of the balloon has the magnitude y. The Pythagorean equation relating all these quantities is differentiated and the value of y can be substituted in terms of r and the angle $\theta $. And then solving this equation gives us the value of $dy/dt$which is the linear velocity of the balloon at that instant.
Complete step by step answer
According to the diagram, the radial distance of the balloon from telescope r, is the hypotenuse of the triangle formed by the horizontal distance and the height of the balloon.
Thus Pythagoras equation for this triangle is given as-
$\Rightarrow {r^2} = {x^2} + {y^2}$
On differentiating this equation, with respect to time we get-
$\Rightarrow 2r\dfrac{{dr}}{{dt}} = 0 + 2y\dfrac{{dy}}{{dt}}$
The term ${x^2}$ becomes zero on differentiation, as it is constant.
Now we know that $y = r\sin \theta $
Therefore we can write r in terms of y and $\theta $as
$\Rightarrow y = \dfrac{4}{5}r$ (as$r = 1000$ and $\sin 53^\circ = \dfrac{4}{5}$)
On putting the value $\dfrac{{dr}}{{dt}}$and$y$, we get-
$\Rightarrow 2 \times 1000 \times 3 = 2 \times \dfrac{4}{5} \times 1000 \times \dfrac{{dy}}{{dt}}$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = \dfrac{{5 \times 3}}{4} = \dfrac{{15}}{4} \simeq 3.6m$
Therefore option (C) is correct.
In this method of solution, the term $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$is not used, there can be another method to solve this with the provided information in the question, which uses this value. We use the equation,
$\Rightarrow y = r\sin \theta $
Differentiating this equation gives the terms $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$,$\dfrac{{dr}}{{dt}}$ and $\dfrac{{dy}}{{dt}}$ the value of r and other values are put as follows-
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = r\cos \theta \dfrac{{d\theta }}{{dt}} + \dfrac{{dr}}{{dt}}\sin \theta $
We know that$\cos 53^\circ = \dfrac{3}{5}$, $r = 1000m$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 1000 \times \dfrac{3}{5} \times 0.002 + 3 \times \dfrac{4}{5}$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 1.2 + 2.4$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 3.6m/s$.
Note
In the first method, the values of r and $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$ are not used, therefore it is ideal to solve the question with the second method in descriptive examinations, but from an objective point of view method 1 should be preferred as it has fewer calculations to perform.
When the balloon is viewed from the telescope, the r becomes hypotenuse of an imaginary triangle. The base of the triangle is the horizontal distance x from the telescope while the height of the balloon has the magnitude y. The Pythagorean equation relating all these quantities is differentiated and the value of y can be substituted in terms of r and the angle $\theta $. And then solving this equation gives us the value of $dy/dt$which is the linear velocity of the balloon at that instant.
Complete step by step answer
According to the diagram, the radial distance of the balloon from telescope r, is the hypotenuse of the triangle formed by the horizontal distance and the height of the balloon.
Thus Pythagoras equation for this triangle is given as-
$\Rightarrow {r^2} = {x^2} + {y^2}$
On differentiating this equation, with respect to time we get-
$\Rightarrow 2r\dfrac{{dr}}{{dt}} = 0 + 2y\dfrac{{dy}}{{dt}}$
The term ${x^2}$ becomes zero on differentiation, as it is constant.
Now we know that $y = r\sin \theta $
Therefore we can write r in terms of y and $\theta $as
$\Rightarrow y = \dfrac{4}{5}r$ (as$r = 1000$ and $\sin 53^\circ = \dfrac{4}{5}$)
On putting the value $\dfrac{{dr}}{{dt}}$and$y$, we get-
$\Rightarrow 2 \times 1000 \times 3 = 2 \times \dfrac{4}{5} \times 1000 \times \dfrac{{dy}}{{dt}}$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = \dfrac{{5 \times 3}}{4} = \dfrac{{15}}{4} \simeq 3.6m$
Therefore option (C) is correct.
In this method of solution, the term $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$is not used, there can be another method to solve this with the provided information in the question, which uses this value. We use the equation,
$\Rightarrow y = r\sin \theta $
Differentiating this equation gives the terms $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$,$\dfrac{{dr}}{{dt}}$ and $\dfrac{{dy}}{{dt}}$ the value of r and other values are put as follows-
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = r\cos \theta \dfrac{{d\theta }}{{dt}} + \dfrac{{dr}}{{dt}}\sin \theta $
We know that$\cos 53^\circ = \dfrac{3}{5}$, $r = 1000m$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 1000 \times \dfrac{3}{5} \times 0.002 + 3 \times \dfrac{4}{5}$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 1.2 + 2.4$
$\Rightarrow \dfrac{{dy}}{{dt}} = 3.6m/s$.
Note
In the first method, the values of r and $\dfrac{{d\theta }}{{dt}}$ are not used, therefore it is ideal to solve the question with the second method in descriptive examinations, but from an objective point of view method 1 should be preferred as it has fewer calculations to perform.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

