
A ball when dropped from a height of $200 m$ above ground level. At the same time a second ball is thrown from the ground in upward direction with an initial velocity of $80m/sec$. Then find time and the altitude of the ball when they cross each other?
Answer
568.8k+ views
Hint:We are given two balls moving in the opposite directions, we can assume they cross over height and time equal to a variable and then using the second equation of motion, we can find these values. The solution of these will give the required answer.
Complete step by step answer:
A ball is dropped from a height of 200 m above ground level and at the same time a second ball is thrown from the ground in upward direction with an initial velocity of 80m/sec. the ball falling down will experience positive acceleration due to gravity while the one thrown upwards will experience retardation.
Let H and T be the height and T respectively where the two balls cross each.For the ball dropped from the top of the tower:
Distance covered by the ball is (200-H) m
Here
Initial velocity (u) = 0
Distance (S) = (200-H) m
Acceleration due to gravity (g) = $10m/{\sec ^2}$
To find the distance covered we can apply formula of motion in dimension as:
$S = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Substituting the values, we get:
$200 - H = (o \times t) + \dfrac{1}{2}10{(T)^2}$
$\Rightarrow 200 - H = 5{T^2}$____(1)
Now for the ball thrown vertically upward:
Initial velocity (u) = 80 m/sec
Distance (S) = H = 200 m
Acceleration due to gravity (g) = $ - 10m/{\sec ^2}$
(Since experiencing retardation)
$S = ut - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Substituting the values, we get:
$H = \left( {80T} \right) - \dfrac{1}{2}10{T^2}$
$\Rightarrow H = 80T - 5{T^2}$_______(2)
Adding (1) and (2),we get
$200 - H + H = 5{T^2} + 80T - 5{T^2}$
$\Rightarrow T = 2.5\sec $
So in 2.5 seconds of time both ball will cross each other
Substituting value of T in equation (1)
We get $200 - H = 5{(2.5)^2}$
$\therefore H= 175\,m$
Thus, at 175m both balls will cross each other and after a time of 2.5 seconds they meet.
Note:When the body free falls, the only force experienced by the body is gravitational force and thus the acceleration experienced by the body is due to gravity represented by g. As g is always in the downward direction, the body falling downwards has positive g due to the same direction while the body thrown upwards has negative g because its motion is in the opposite direction to g.
Complete step by step answer:
A ball is dropped from a height of 200 m above ground level and at the same time a second ball is thrown from the ground in upward direction with an initial velocity of 80m/sec. the ball falling down will experience positive acceleration due to gravity while the one thrown upwards will experience retardation.
Let H and T be the height and T respectively where the two balls cross each.For the ball dropped from the top of the tower:
Distance covered by the ball is (200-H) m
Here
Initial velocity (u) = 0
Distance (S) = (200-H) m
Acceleration due to gravity (g) = $10m/{\sec ^2}$
To find the distance covered we can apply formula of motion in dimension as:
$S = ut + \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Substituting the values, we get:
$200 - H = (o \times t) + \dfrac{1}{2}10{(T)^2}$
$\Rightarrow 200 - H = 5{T^2}$____(1)
Now for the ball thrown vertically upward:
Initial velocity (u) = 80 m/sec
Distance (S) = H = 200 m
Acceleration due to gravity (g) = $ - 10m/{\sec ^2}$
(Since experiencing retardation)
$S = ut - \dfrac{1}{2}g{t^2}$
Substituting the values, we get:
$H = \left( {80T} \right) - \dfrac{1}{2}10{T^2}$
$\Rightarrow H = 80T - 5{T^2}$_______(2)
Adding (1) and (2),we get
$200 - H + H = 5{T^2} + 80T - 5{T^2}$
$\Rightarrow T = 2.5\sec $
So in 2.5 seconds of time both ball will cross each other
Substituting value of T in equation (1)
We get $200 - H = 5{(2.5)^2}$
$\therefore H= 175\,m$
Thus, at 175m both balls will cross each other and after a time of 2.5 seconds they meet.
Note:When the body free falls, the only force experienced by the body is gravitational force and thus the acceleration experienced by the body is due to gravity represented by g. As g is always in the downward direction, the body falling downwards has positive g due to the same direction while the body thrown upwards has negative g because its motion is in the opposite direction to g.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

