
A ball slides on a horizontal surface with velocity of $0.5\,m{s^{ - 1}}.$ Due to friction, the ball is decelerating at the rate of $0.05\,m{s^{ - 2}}$ ,calculate the time taken by the ball to stop.
Answer
506.1k+ views
Hint: In order to solve this question, we should know about basic difference between acceleration and deceleration, when a body has acceleration which is positive means velocity of body is increasing its called simple acceleration while when a body has negative acceleration which means the velocity is continuously decreasing then it is called deceleration. Here we will use the given deceleration as negative acceleration of the ball and then use Newton's equation of motion to find time taken by the ball to stop.
Formula used:
If $v$ is the final velocity of the body and $u$ is the initial velocity with acceleration a and time t then, newton equation of motion is written as,
$v = u + at$
Complete step by step answer:
According to the question we have given that,
Initial velocity of ball,$u = 0.5\,m{s^{ - 1}}$.
Final velocity of the ball in order to come at rest, $v = 0$.
Negative acceleration because the body is decelerating due to friction, $a = - 0.05\,m{s^{ - 2}}$.
Let us assume ball takes ‘t’ time to come at rest then using formula,
$v = u + at$
Put the value of parameters we get,
$0 = 0.5 - 0.05t$
$\Rightarrow t = \dfrac{{50}}{5}$
$\therefore t = 10\,s$
Hence the ball will take time off $t = 10\,s$ to come to rest.
Note: It should be remembered that, when a body is moving on a surface and friction force which acts in direction opposite to that of motion on the point of contact between surface and the body, then friction force always tries to oppose the motion that’s why the acceleration is negative means velocity of body continuously gets decreased and body came to rest due to frictional force.
Formula used:
If $v$ is the final velocity of the body and $u$ is the initial velocity with acceleration a and time t then, newton equation of motion is written as,
$v = u + at$
Complete step by step answer:
According to the question we have given that,
Initial velocity of ball,$u = 0.5\,m{s^{ - 1}}$.
Final velocity of the ball in order to come at rest, $v = 0$.
Negative acceleration because the body is decelerating due to friction, $a = - 0.05\,m{s^{ - 2}}$.
Let us assume ball takes ‘t’ time to come at rest then using formula,
$v = u + at$
Put the value of parameters we get,
$0 = 0.5 - 0.05t$
$\Rightarrow t = \dfrac{{50}}{5}$
$\therefore t = 10\,s$
Hence the ball will take time off $t = 10\,s$ to come to rest.
Note: It should be remembered that, when a body is moving on a surface and friction force which acts in direction opposite to that of motion on the point of contact between surface and the body, then friction force always tries to oppose the motion that’s why the acceleration is negative means velocity of body continuously gets decreased and body came to rest due to frictional force.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

