
A ball of mass $100$g is projected vertically upward from the ground with a velocity of $49$m/s. At the same time another ball is dropped from a height of $98$m to fall freely along the same path as the first ball. After some time the two balls collide and stick together and finally fall together. Find the time of flight of masses.
A. $3.2$s
B. $12.6$s
C. $7.5$s
D. $6.5$s
Answer
585.3k+ views
Hint: By using the equations of motion for both balls, time of flight can be calculated. As other ball is falling freely, so its initial velocity will be zero
Complete step by step answer:
Let the two balls be A and B as both balls are identical, so mass
Of both will be same i.e.
${m_A} = {m_B} = 100g$
Where ${m_A}$ denotes mass of A ball and ${m_B}$ is mass of ball B.
Now, initially
For ball B, it moves freely downward so, initial velocity of B, ${u_B} = 0$
Acceleration, $a = g = 9.8m/{s^2}$
Let both collide at C. after time t so, distance, $s = \left( {98 - x} \right)m$
Now, $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$98 - x = 0t + \dfrac{1}{2} \times g \times {t^2}$
$98 - x = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2}$
$x = 98 - 4.9{t^2}$… (i)
Initial velocity, ${u_A} = 49m/s$
Acceleration, $a = - g = - 9.8m/{s^2}$
And $s = x$
So, $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$x = 49t + \dfrac{1}{2}\left( { - g} \right){t^2}$
$x = 49t - \dfrac{{9.8}}{2}{t^2}$
$ \Rightarrow x = 49t - 4.9{t^2}$… (ii)
From (i) and (ii)
$49t - 4.9{t^2} = 98 - 4.9{t^2}$
$49t = 98$
$t = 98/49 = 2$
$t = 2\sec $
And $x = 98 - 4.9{\left( 2 \right)^2} = 98 - 19.6$
$ = 78.4m$
After $2$sec, velocity of A in upward direction, ${V_A} = {u_A} - gt = 49 - 9.8 \times 2$
${V_A} = 29.4m/s$
And velocity of B in downward direction after $2$sec, ${V_B} = 9.8 \times 2 = 19.6m/s$
So, net upward momentum $ = p = m \times 29.4 - m \times 19.6$
$ = 4.8m$
Net upward momentum of combined mass
$P = 2m\left( v \right)$
Where v is final velocity,
By conservation of mass,
$2m\left( v \right) = 9.8m$
$\left( v \right) = \dfrac{{9.8m}}{{2m}} = \dfrac{{9.8}}{2} = 4.9m/s$
Height from ground, $x = 78.4m$
So, $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$
\Rightarrow x = - V\left( t \right) + \dfrac{1}{2}g{t^2} \\
\Rightarrow 78.4 = - 4.9t - \dfrac{{9.8}}{2}{t^2} \\
\Rightarrow t = 4.5\sec \\
$
So, total time of flight, $T = 4.5 + 2$
$ = 6.5\sec $
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
Total time of flight is the sum of time after which collision occurs and time at which body returns its ground after collision.Also remember that here the mass of A is equal to mass of B.
Complete step by step answer:
Let the two balls be A and B as both balls are identical, so mass
Of both will be same i.e.
${m_A} = {m_B} = 100g$
Where ${m_A}$ denotes mass of A ball and ${m_B}$ is mass of ball B.
Now, initially
For ball B, it moves freely downward so, initial velocity of B, ${u_B} = 0$
Acceleration, $a = g = 9.8m/{s^2}$
Let both collide at C. after time t so, distance, $s = \left( {98 - x} \right)m$
Now, $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$98 - x = 0t + \dfrac{1}{2} \times g \times {t^2}$
$98 - x = \dfrac{1}{2} \times 9.8 \times {t^2}$
$x = 98 - 4.9{t^2}$… (i)
Initial velocity, ${u_A} = 49m/s$
Acceleration, $a = - g = - 9.8m/{s^2}$
And $s = x$
So, $s = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$x = 49t + \dfrac{1}{2}\left( { - g} \right){t^2}$
$x = 49t - \dfrac{{9.8}}{2}{t^2}$
$ \Rightarrow x = 49t - 4.9{t^2}$… (ii)
From (i) and (ii)
$49t - 4.9{t^2} = 98 - 4.9{t^2}$
$49t = 98$
$t = 98/49 = 2$
$t = 2\sec $
And $x = 98 - 4.9{\left( 2 \right)^2} = 98 - 19.6$
$ = 78.4m$
After $2$sec, velocity of A in upward direction, ${V_A} = {u_A} - gt = 49 - 9.8 \times 2$
${V_A} = 29.4m/s$
And velocity of B in downward direction after $2$sec, ${V_B} = 9.8 \times 2 = 19.6m/s$
So, net upward momentum $ = p = m \times 29.4 - m \times 19.6$
$ = 4.8m$
Net upward momentum of combined mass
$P = 2m\left( v \right)$
Where v is final velocity,
By conservation of mass,
$2m\left( v \right) = 9.8m$
$\left( v \right) = \dfrac{{9.8m}}{{2m}} = \dfrac{{9.8}}{2} = 4.9m/s$
Height from ground, $x = 78.4m$
So, $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$
$
\Rightarrow x = - V\left( t \right) + \dfrac{1}{2}g{t^2} \\
\Rightarrow 78.4 = - 4.9t - \dfrac{{9.8}}{2}{t^2} \\
\Rightarrow t = 4.5\sec \\
$
So, total time of flight, $T = 4.5 + 2$
$ = 6.5\sec $
So, the correct answer is “Option D”.
Note:
Total time of flight is the sum of time after which collision occurs and time at which body returns its ground after collision.Also remember that here the mass of A is equal to mass of B.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

