
A ball is dropped from a height. If it takes 0.2 sec to cross the last 6 m before hitting the ground, find the height from which it is dropped. Take $g=10 m/s^2$
Answer
587.7k+ views
Hint: When a body is dropped from a particular height, it will travel in a straight line from the point through which it is dropped and will fall vertically downwards. This motion is taking place on the surface of earth hence the only force acting on it will be gravitational force or it’s weight. Hence it is an example of accelerated motion where acceleration is $g=10 m/s^2$.
Formula used:
$s= ut+\dfrac12 a t^2$
Complete step-by-step answer:
Here we are asked about the distance, giving information about the time. Hence we can use any equation of motion to calculate the parameters but the easiest would be using a second equation of motion i.e. $s= ut+\dfrac12 a t^2$.
As it is dropped, the initial velocity of the body is zero.
Hence applying$s= ut+\dfrac12 a t^2$, we get:
$h = 0\times t +\dfrac 12 (-10) t^2 = -5t^2$ . . . . ①
Now it is given to us that it travels 6 m before hitting the ground for 0.2 sec. But here, the initial velocity of the body is not zero for the event, so let it be ‘x’.
Hence using $s= ut+\dfrac12 a t^2$
$-6= x\times 0.2+\dfrac12 (-10) (0.2)^2 = x(0.2) - 0.2$
Or $x= -29 m/s$
Now, this is the velocity at the start of the event. Also the velocity of particle at the start of event is given by equation:
$v= u+at$
$x = 0 + (-10) t$
Hence equating both the equations:
$-10 t = -29$
Hence total time of falling = $\dfrac{-29}{-10} = 2.9 sec$
Now putting value of ‘t’ in equation ①, we get:
$h = -5\times (2.9)^2 = -42.05 m$
Where a negative sign shows that the height is measured in a negative direction as that of the initial point.
Hence the height is 42.05 m.
Note: Students must not get confused by negative and positive signs. We take starting points as origin and then measure quantities with respect to this point. If the direction of measurement of a quantity is towards down or left, then we take negative signs otherwise positive.
Formula used:
$s= ut+\dfrac12 a t^2$
Complete step-by-step answer:
Here we are asked about the distance, giving information about the time. Hence we can use any equation of motion to calculate the parameters but the easiest would be using a second equation of motion i.e. $s= ut+\dfrac12 a t^2$.
As it is dropped, the initial velocity of the body is zero.
Hence applying$s= ut+\dfrac12 a t^2$, we get:
$h = 0\times t +\dfrac 12 (-10) t^2 = -5t^2$ . . . . ①
Now it is given to us that it travels 6 m before hitting the ground for 0.2 sec. But here, the initial velocity of the body is not zero for the event, so let it be ‘x’.
Hence using $s= ut+\dfrac12 a t^2$
$-6= x\times 0.2+\dfrac12 (-10) (0.2)^2 = x(0.2) - 0.2$
Or $x= -29 m/s$
Now, this is the velocity at the start of the event. Also the velocity of particle at the start of event is given by equation:
$v= u+at$
$x = 0 + (-10) t$
Hence equating both the equations:
$-10 t = -29$
Hence total time of falling = $\dfrac{-29}{-10} = 2.9 sec$
Now putting value of ‘t’ in equation ①, we get:
$h = -5\times (2.9)^2 = -42.05 m$
Where a negative sign shows that the height is measured in a negative direction as that of the initial point.
Hence the height is 42.05 m.
Note: Students must not get confused by negative and positive signs. We take starting points as origin and then measure quantities with respect to this point. If the direction of measurement of a quantity is towards down or left, then we take negative signs otherwise positive.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

