
A $821{\text{ mL}}$ ${{\text{N}}_2}\left( {\text{g}} \right)$ was collected over liquid water at $300{\text{ K}}$ and $1{\text{ atm}}$. If vapour pressure of ${{\text{H}}_{\text{2}}}{\text{O}}$ is $30{\text{ torr}}$ then moles of ${{\text{N}}_2}\left( {\text{g}} \right)$ in moist gas mixture is:
A) 0.39
B) 0.032
C) 0.96
D) 0.0013
Answer
550.8k+ views
Hint: To solve this we first have to calculate the vapour pressure of the nitrogen gas. The vapour pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas can be calculated by subtracting the vapour pressure of liquid water from the total pressure. Then using the ideal gas equation we can calculate the number of moles of nitrogen.
Formulae Used:$PV = nRT$
Complete step-by-step answer:We are given that the volume of gas is $821{\text{ mL}}$. Thus, $V = 821{\text{ mL}}$ and the pressure of the gas is $1{\text{ atm}}$. Thus, $P = 1{\text{ atm}}$.
Vapour pressure of liquid water is $30{\text{ torr}}$. Thus, ${P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}} = 30{\text{ torr}}$.
We know that $1{\text{ atm}} = 760{\text{ torr}}$. Thus, ${P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}} = 30{\text{/760 atm}} = 0.0395{\text{ atm}}$
The temperature of the gas is $300{\text{ K}}$. Thus, $T = 300{\text{ K}}$.
Calculate the pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas as follows:
The vapour pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas can be calculated by subtracting the vapour pressure of liquid water from the total pressure. Thus,
${P_{{{\text{N}}_2}}} = P - {P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}}$
Substitute $760{\text{ torr}}$ for the total pressure, $30{\text{ torr}}$ for the vapour pressure of liquid water. Thus,
${P_{{{\text{N}}_2}}} = \left( {1 - 0.0395} \right){\text{ atm}}$
${P_{{{\text{N}}_2}}} = 0.9605{\text{ atm}}$
Thus, the vapour pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas is $0.9605{\text{ atm}}$.
Calculate the number of moles of ${{\text{N}}_2}$ gas using the ideal gas equation.
We know that the expression for the ideal gas law is as follows:
$PV = nRT$
Where, $P$ is the pressure of the gas,
$V$ is the volume of the gas,
$n$ is the number of moles of gas,
$R$ is the universal gas constant,
$T$ is the temperature of the gas.
Rearrange the equation for the number of moles,
$n = \dfrac{{PV}}{{RT}}$
Substitute $0.9605{\text{ atm}}$ for the pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas, $821{\text{ mL}} = 0.821{\text{ L }}$ for the volume of the gas, $0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}$ for the universal gas constant, $300{\text{ K}}$ for temperature. Thus,
$n = \dfrac{{0.9605{\text{ atm}} \times 0.821{\text{ L}}}}{{0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}} \times 300{\text{ K}}}}$
\[n = 0.032{\text{ mol}}\]
Thus, the moles of ${{\text{N}}_2}\left( {\text{g}} \right)$ in a moist gas mixture is 0.032.
Thus, the correct option is (B) 0.032.
Note:The vapour pressure is the tendency of a material to transform into gaseous state or vapour state. The vapour pressure increases as the temperature increases. The pressure exerted by vapours which are in a thermodynamic equilibrium with the condensed phase is known as the vapour pressure.
Formulae Used:$PV = nRT$
Complete step-by-step answer:We are given that the volume of gas is $821{\text{ mL}}$. Thus, $V = 821{\text{ mL}}$ and the pressure of the gas is $1{\text{ atm}}$. Thus, $P = 1{\text{ atm}}$.
Vapour pressure of liquid water is $30{\text{ torr}}$. Thus, ${P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}} = 30{\text{ torr}}$.
We know that $1{\text{ atm}} = 760{\text{ torr}}$. Thus, ${P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}} = 30{\text{/760 atm}} = 0.0395{\text{ atm}}$
The temperature of the gas is $300{\text{ K}}$. Thus, $T = 300{\text{ K}}$.
Calculate the pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas as follows:
The vapour pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas can be calculated by subtracting the vapour pressure of liquid water from the total pressure. Thus,
${P_{{{\text{N}}_2}}} = P - {P_{{{\text{H}}_2}{\text{O}}}}$
Substitute $760{\text{ torr}}$ for the total pressure, $30{\text{ torr}}$ for the vapour pressure of liquid water. Thus,
${P_{{{\text{N}}_2}}} = \left( {1 - 0.0395} \right){\text{ atm}}$
${P_{{{\text{N}}_2}}} = 0.9605{\text{ atm}}$
Thus, the vapour pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas is $0.9605{\text{ atm}}$.
Calculate the number of moles of ${{\text{N}}_2}$ gas using the ideal gas equation.
We know that the expression for the ideal gas law is as follows:
$PV = nRT$
Where, $P$ is the pressure of the gas,
$V$ is the volume of the gas,
$n$ is the number of moles of gas,
$R$ is the universal gas constant,
$T$ is the temperature of the gas.
Rearrange the equation for the number of moles,
$n = \dfrac{{PV}}{{RT}}$
Substitute $0.9605{\text{ atm}}$ for the pressure of ${{\text{N}}_2}$ gas, $821{\text{ mL}} = 0.821{\text{ L }}$ for the volume of the gas, $0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}$ for the universal gas constant, $300{\text{ K}}$ for temperature. Thus,
$n = \dfrac{{0.9605{\text{ atm}} \times 0.821{\text{ L}}}}{{0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}} \times 300{\text{ K}}}}$
\[n = 0.032{\text{ mol}}\]
Thus, the moles of ${{\text{N}}_2}\left( {\text{g}} \right)$ in a moist gas mixture is 0.032.
Thus, the correct option is (B) 0.032.
Note:The vapour pressure is the tendency of a material to transform into gaseous state or vapour state. The vapour pressure increases as the temperature increases. The pressure exerted by vapours which are in a thermodynamic equilibrium with the condensed phase is known as the vapour pressure.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

