
A 50 kg bag of rice costs Rs. 2500. What is the cost of 20kg rice?
Answer
581.7k+ views
Hint: Start by finding out the rate or cost of each kg or 1 kg of rice. Later this value or rate can be used to find any quantity of rice, which can be computed by multiplying the rate and the desired quantity. All the units of different quantities must be written correctly.
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =$\dfrac{{2500}}{{50}} = 50/ - $
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =$20 \times 50 = 1000/ - $
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =$\dfrac{{50}}{{2500}}$
Then , rice available for Rs. 2000 =$\dfrac{{50}}{{2500}} \times 2000 = 40kg$
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =$\dfrac{{2500}}{{50}} = 50/ - $
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =$20 \times 50 = 1000/ - $
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =$\dfrac{{50}}{{2500}}$
Then , rice available for Rs. 2000 =$\dfrac{{50}}{{2500}} \times 2000 = 40kg$
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Compare and contrast a weekly market and a shopping class 10 social science CBSE

A vertical stick 12 m long casts a shadow 8 m long class 10 maths CBSE

The power of a combination of two lenses A and B is class 10 physics CBSE

What is called black gold AHydrocarbons BCoal CPetroleum class 10 chemistry CBSE

A and B throw a pair of dice alternately A wins the class 10 maths CBSE

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


