
A 50 kg bag of rice costs Rs. 2500. What is the cost of 20kg rice?
Answer
512.7k+ views
Hint: Start by finding out the rate or cost of each kg or 1 kg of rice. Later this value or rate can be used to find any quantity of rice, which can be computed by multiplying the rate and the desired quantity. All the units of different quantities must be written correctly.
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =
Then , rice available for Rs. 2000 =
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =
Then , rice available for Rs. 2000 =
Latest Vedantu courses for you
Grade 11 Science PCM | CBSE | SCHOOL | English
CBSE (2025-26)
School Full course for CBSE students
₹41,848 per year
Recently Updated Pages
Express the following as a fraction and simplify a class 7 maths CBSE

The length and width of a rectangle are in ratio of class 7 maths CBSE

The ratio of the income to the expenditure of a family class 7 maths CBSE

How do you write 025 million in scientific notatio class 7 maths CBSE

How do you convert 295 meters per second to kilometers class 7 maths CBSE

Write the following in Roman numerals 25819 class 7 maths CBSE

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

The southernmost point of the Indian mainland is known class 7 social studies CBSE

Why are resources distributed unequally over the e class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

One lakh eight thousand how can we write it in num class 7 maths CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE
