
A 50 kg bag of rice costs Rs. 2500. What is the cost of 20kg rice?
Answer
518.4k+ views
Hint: Start by finding out the rate or cost of each kg or 1 kg of rice. Later this value or rate can be used to find any quantity of rice, which can be computed by multiplying the rate and the desired quantity. All the units of different quantities must be written correctly.
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =
Then , rice available for Rs. 2000 =
Complete step by step solution:
Given, cost of 50 kg rice = 2500
Now, we know the cost of 50 kg rice is 2500, so let’s try to find out how much each kg or 1 kg of rice would cost.
Therefore, cost of 1 kg rice =
Now that we know the rate of rice i.e. Rs. 50 per kg. , let us compute the cost of 20 kg of rice as per the question.
The cost of 20 kg of rice will be found by the product of weight (kg) and rate per kg.
So, cost of 20 kg of rice =
Therefore, 20 kg of rice would have cost Rs. 1000.
Note: The methodology applied here is known as the Unitary method, In this method, we try to find the value of each unit in terms of other units and later that each unit value can be used for the vast scale of computation.
Such questions can also be asked the other way round, like how much rice in kg can be bought in Rs. 2000 when the 50 kg rice cost Rs. 2500.
Then the answer would be
Rice available for Rs. 2500 = 50
Rice available for Re 1 =
Then , rice available for Rs. 2000 =
Latest Vedantu courses for you
Grade 10 | CBSE | SCHOOL | English
Vedantu 10 CBSE Pro Course - (2025-26)
School Full course for CBSE students
₹37,300 per year
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

The Pallava king who adopted the epithet of Vichitrachitta class 7 social science CBSE

The southernmost point of the Indian mainland is known class 7 social studies CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

How many crores make 10 million class 7 maths CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE
