
A \[5\text{ }kg\] mass falls through \[400\text{ }cm\]. The work done on it by the earth's gravitational force is
A) 196J
B) 1960J
C) 980J
D) 19.6J
Answer
585k+ views
Hint: The work done asked here is the scalar or magnitude of the work done when lifting the object up or down by a certain height. Hence, the work done is a product of force and height, here the force is produced by gravity as the acceleration acts upon the body. The formula for the work done is:
\[W=F.h\] with (\[F=mg\])
where \[m\] is the mass in kg, \[g\] is the gravity which is \[g=9.8m{{s}^{-2}}\], and \[h\] is the height of uplift and downfall.
Complete step by step solution:
Now to find the work done by the gravitational force, we need the force and the formula for the force is the product of mass and gravity under which the mass is influenced upon. So the force due to gravity is:
\[F=mg\]
Placing the values of mass and gravity as \[g=9.8m{{s}^{-2}}\], we get the force in N as:
\[F=5\times 9.8\]
\[=5\times 9.8\]
\[=49N\]
We now have the force required for the work done, hence, replacing the value of the force into the work done formula we get the value of the work done as:
\[W=F.h\]
Changing the value of the height from centimeter to meters we get the value of the work done as:
\[W=49\times 4m\]
\[=196J\]
Therefore, the magnitude of the work done is given as: \[196J\].
Note: This magnitude of the work done is true for both the body raised or falling when close to the Earth’s surface where the gravity is uniform.
\[W=F.h\] with (\[F=mg\])
where \[m\] is the mass in kg, \[g\] is the gravity which is \[g=9.8m{{s}^{-2}}\], and \[h\] is the height of uplift and downfall.
Complete step by step solution:
Now to find the work done by the gravitational force, we need the force and the formula for the force is the product of mass and gravity under which the mass is influenced upon. So the force due to gravity is:
\[F=mg\]
Placing the values of mass and gravity as \[g=9.8m{{s}^{-2}}\], we get the force in N as:
\[F=5\times 9.8\]
\[=5\times 9.8\]
\[=49N\]
We now have the force required for the work done, hence, replacing the value of the force into the work done formula we get the value of the work done as:
\[W=F.h\]
Changing the value of the height from centimeter to meters we get the value of the work done as:
\[W=49\times 4m\]
\[=196J\]
Therefore, the magnitude of the work done is given as: \[196J\].
Note: This magnitude of the work done is true for both the body raised or falling when close to the Earth’s surface where the gravity is uniform.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

