
A 4.40g piece of solid $CO{}_{2}$ is allowed to sublime in a balloon. The final volume of the balloon is $1.00L$ at $300K$. What is the pressure of the gas?
A.0.122
B.122
C.2.46
D.24.6
Answer
578.1k+ views
Hint: Ideal gas law is also called the general gas equation and universal gas law. The term ideal gas refers to a hypothetical gas of molecules which follows a rule: ideal gas molecules do not attract or repel each other. The only interaction between ideal gas molecules would be an elastic collision upon impact with each other.
Complete step by step answer:
First we will discuss about the statement which is given in the question,
Mass of piece of carbon dioxide (given mass) = 4.40g
Molecular mass of the carbon dioxide (CO2) = 44g
(Mass number of carbon= 12, mass number of two molecules of oxygen =$16\times 2$ = 32)
To calculate the mole, the formula is
Mole = given weight / molecular weight of compound
= 4.40g / 44g = 0.1g
Final volume of balloon (v) = $1.00L$
Temperature (T) = $300K$
To calculate the pressure of gas present in the balloon, the formula is
PV = nRT
P represents the pressure
V represents the volume
N represents the number of mole
R represents the Ideal gas constant (the value of gas constant = 0.0821)
T represents the temperature
Now we will calculate the pressure of gas present in balloon,
PV = nRT
Pressure of gas = $\dfrac{0.1g\times 0.0821\times 300K}{1.00L}$ = 2.463 V
So according to this concept, the correct answer is (C) 2.463 V.
Note:
The ideal gas law can be used to calculate the volume of gases consumed and produced. The ideal gas equation frequently is used to interconvert between volume or molar amounts in the chemical equation.
Complete step by step answer:
First we will discuss about the statement which is given in the question,
Mass of piece of carbon dioxide (given mass) = 4.40g
Molecular mass of the carbon dioxide (CO2) = 44g
(Mass number of carbon= 12, mass number of two molecules of oxygen =$16\times 2$ = 32)
To calculate the mole, the formula is
Mole = given weight / molecular weight of compound
= 4.40g / 44g = 0.1g
Final volume of balloon (v) = $1.00L$
Temperature (T) = $300K$
To calculate the pressure of gas present in the balloon, the formula is
PV = nRT
P represents the pressure
V represents the volume
N represents the number of mole
R represents the Ideal gas constant (the value of gas constant = 0.0821)
T represents the temperature
Now we will calculate the pressure of gas present in balloon,
PV = nRT
Pressure of gas = $\dfrac{0.1g\times 0.0821\times 300K}{1.00L}$ = 2.463 V
So according to this concept, the correct answer is (C) 2.463 V.
Note:
The ideal gas law can be used to calculate the volume of gases consumed and produced. The ideal gas equation frequently is used to interconvert between volume or molar amounts in the chemical equation.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

