
A $200\,ml\,{{I}_{2}}$ solution is divided into two unspecified sections. Part I reacts with hypo solution in acidic medium and requires 8ml of 2M hypo solution for complete neutralization.
Part II was added with 300ml of 0.1M NaOH solution. For complete neutralisation the residual base required 30ml of 0.1 M ${{H}_{2}}S{{O}_{4}}$ solution. Calculate the value of 20 times the initial concentration of ${{I}_{2}}$?
A.1
B.2
C.3
D.4
Answer
591k+ views
Hint: Hypo solution is the abbreviation for sodium thiosulphate or sodium hyposulfite, (whose chemical formula is $N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}$ a chemical used since it was formed to bind the image to photographic film. It is often referred to as a "fixer," because it is used when processing them to extract residual silver halides from the films and prints.
Complete answer:
Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved in one litre of the solution. It is denoted by the letter M.
N-factor for acids, n-factor is defined as the number of ${{H}^{+}}$ions replaced by 1 mole of acid in a reaction. For bases, it is defined as the number of $O{{H}^{-}}$ ions replaced by 1 mole of base in a reaction.
Part one:
Millimoles of $N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}$ used =8×2×1( n-factor)=16
${{I}_{2}}+2N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}\to 2NaI+N{{a}_{2}}{{S}_{4}}{{O}_{6}}$
1 mol 2 mol
Millimoles of ${{I}_{2}}$ used =21 Millimoles of $N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}$=216=18
Part Two:
$3{{I}_{2}}+6NaOH\to 5NaI+NaI{{O}_{3}}+3{{H}_{2}}O$
Millimoles of ${{H}_{2}}S{{O}_{4}}$ = excess $NaOH$ =30×0.1×2=6
Millimoles of total $NaOH$ =300×0.1×1=30
Millimoles of $NaOH$ used =30−6=24
Using ${{I}_{2}}$ millimoles = 21 millimoles of $NaOH$ = 224=12 mmol of ${{I}_{2}}$
Total mmol used for ${{I}_{2}}$ = Part I + Part II = 8 + 12=20 mmol
Molarity of ${{I}_{2}}$ =$\dfrac{mmol}{VmL}$ =20020=0.1 M
20 times the initial $M{{I}_{2}}$ =0.1×20=2
Hence the correct answer is option B
Note:
Moles can be measured as grammes or litres. One mole (mol) equals one thousand millimoles. Multiply by 1000 to convert moles to millimoles; divide by 1000 to convert millimoles to moles.
Molarity can be calculating by the formula:
$M\text{ }=\dfrac{n}{v}$
$M$= concentration in molars
$n$= Solute Moles
$v$= solution in litres
Complete answer:
Molarity is defined as the number of moles of solute dissolved in one litre of the solution. It is denoted by the letter M.
N-factor for acids, n-factor is defined as the number of ${{H}^{+}}$ions replaced by 1 mole of acid in a reaction. For bases, it is defined as the number of $O{{H}^{-}}$ ions replaced by 1 mole of base in a reaction.
Part one:
Millimoles of $N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}$ used =8×2×1( n-factor)=16
${{I}_{2}}+2N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}\to 2NaI+N{{a}_{2}}{{S}_{4}}{{O}_{6}}$
1 mol 2 mol
Millimoles of ${{I}_{2}}$ used =21 Millimoles of $N{{a}_{2}}{{S}_{2}}{{O}_{3}}$=216=18
Part Two:
$3{{I}_{2}}+6NaOH\to 5NaI+NaI{{O}_{3}}+3{{H}_{2}}O$
Millimoles of ${{H}_{2}}S{{O}_{4}}$ = excess $NaOH$ =30×0.1×2=6
Millimoles of total $NaOH$ =300×0.1×1=30
Millimoles of $NaOH$ used =30−6=24
Using ${{I}_{2}}$ millimoles = 21 millimoles of $NaOH$ = 224=12 mmol of ${{I}_{2}}$
Total mmol used for ${{I}_{2}}$ = Part I + Part II = 8 + 12=20 mmol
Molarity of ${{I}_{2}}$ =$\dfrac{mmol}{VmL}$ =20020=0.1 M
20 times the initial $M{{I}_{2}}$ =0.1×20=2
Hence the correct answer is option B
Note:
Moles can be measured as grammes or litres. One mole (mol) equals one thousand millimoles. Multiply by 1000 to convert moles to millimoles; divide by 1000 to convert millimoles to moles.
Molarity can be calculating by the formula:
$M\text{ }=\dfrac{n}{v}$
$M$= concentration in molars
$n$= Solute Moles
$v$= solution in litres
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

