
A 120V, 60Hz A.C power is connected 800 $\Omega $ non-inductive resistance and
Unknown capacitance in series. The voltage drop across the resistance is found to be
102V. Then voltage drop across capacitor is
(a) 8v
(b) 102v
(c) 63v
(d) 55v
Answer
568.8k+ views
Hint: Voltage drop is defined as the amount of voltage loss or dissipate that occurs
Through the all part of a circuit due to impedance (resistance of Inductor, Capacitor and
Resistance). Expressive voltage drop in a circuit can cause burn dimly, heater to hear
Poorly etc.
Complete step by step answer:
Given:
Voltage = 120v
Frequency v= 60Hz
R 800$\Omega $
Calculate capacitance c = ?
Voltage through resistance $V_R$ = 102v
Voltage across capacitor $V_C$= ?
Since R and C are connected in series
\[
\therefore \,The\,voltage\,across\,R\,is \\
{V_R} = IR \\
I = \dfrac{{{V_R}}}{R} = \dfrac{{102}}{{800}} = 0.128A \\
The\,total\,voltage\,in\,a\,circuit\,is\,given\,by \\
V = \sqrt {{V_R}^2 + {V_C}^2} \\
Squaring\,both\,side \\
{V^2} = {V_R}^2 + {V_C}^2 \\
\Rightarrow {V_C} = \sqrt {{V^2} + {V_R}^2} \\
\Rightarrow {V_C} = \sqrt {{{\left( {120} \right)}^2} + {{\left( {102} \right)}^2}} \\
\Rightarrow {V_C} = 63.2 \simeq 63V \\
\\
\]
Hence the option (C) is correct
Note:Voltage drop under typical operating conditions can easily measure if turn on all
The electric equipment which is normally in operation and voltage at the service panel
That supplies the circuit in question. The motors with largest loads causes voltage drop
Which is often evidenced by flickering lights.
Through the all part of a circuit due to impedance (resistance of Inductor, Capacitor and
Resistance). Expressive voltage drop in a circuit can cause burn dimly, heater to hear
Poorly etc.
Complete step by step answer:
Given:
Voltage = 120v
Frequency v= 60Hz
R 800$\Omega $
Calculate capacitance c = ?
Voltage through resistance $V_R$ = 102v
Voltage across capacitor $V_C$= ?
Since R and C are connected in series
\[
\therefore \,The\,voltage\,across\,R\,is \\
{V_R} = IR \\
I = \dfrac{{{V_R}}}{R} = \dfrac{{102}}{{800}} = 0.128A \\
The\,total\,voltage\,in\,a\,circuit\,is\,given\,by \\
V = \sqrt {{V_R}^2 + {V_C}^2} \\
Squaring\,both\,side \\
{V^2} = {V_R}^2 + {V_C}^2 \\
\Rightarrow {V_C} = \sqrt {{V^2} + {V_R}^2} \\
\Rightarrow {V_C} = \sqrt {{{\left( {120} \right)}^2} + {{\left( {102} \right)}^2}} \\
\Rightarrow {V_C} = 63.2 \simeq 63V \\
\\
\]
Hence the option (C) is correct
Note:Voltage drop under typical operating conditions can easily measure if turn on all
The electric equipment which is normally in operation and voltage at the service panel
That supplies the circuit in question. The motors with largest loads causes voltage drop
Which is often evidenced by flickering lights.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

