
A 10 L box contains 41.4g of a mixture of gases ${C_x}{H_8}$ and ${C_x}{H_{12}}$ . The total pressure at ${44^0}C$ in flask is 1.56 atm. Analysis revealed that the gas mixture has 87% total $C$ and 13% total $H$. Find out the value of $x$ .
A) 1
B) 3
C) 5
D) 2
Answer
588.3k+ views
Hint: To find the value of $x$ , first we need to find the total mass of carbon in the mixture in the form of $x$ and then find the observed percentage of carbon in the mixture. Equate this observed percentage with the given percentage of total carbon in the mixture.
Complete step by step answer:
Given data: Pressure (P) = 1.56 atm
Volume (V) = 10 L
Temperature (T) = ${44^0}C$=317 K
Gas constant (R) = $0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}$
Using Ideal gas equation:
$PV = nRT$
$n = \dfrac{{PV}}{{RT}}$ --- (1)
where, P= pressure , V= volume, T= temperature, R= gas constant and n= no. of moles of the gas.
Putting the values of given data in equation (1),
We get , $n = \dfrac{{1.56{\text{ atm}} \times 10{\text{ L}}}}{{0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}} \times 317{\text{ K}}}} = 0.6{\text{ mol}}$
$ \Rightarrow $ 0.6 mol are the total moles of the mixture of two given gases.
Let, moles of ${C_x}{H_8}$ be ‘$a$’ , then moles of ${C_x}{H_{12}}$ will be $'0.6{\text{ }} - {\text{ }}a'$ .
Mass of carbon in ‘$a$’ mol of ${C_x}{H_8}$= $12ax{\text{ g}}$
Mass of carbon in $'0.6{\text{ }} - {\text{ }}a'$mol of ${C_x}{H_{12}}$= $12 \times (0.6 - a)x{\text{ g}}$
$\therefore $ Total mass of carbon in the mixture =$12ax + 12(0.6 - a)x = 7.2x{\text{ g}}$
Also, given that total mass of the mixture is 41.4 g .
$\therefore $ percentage of carbon in the mixture = $\dfrac{{{\text{mass of carbon in the mixture }}}}{{{\text{ total mass of the mixture}}}} \times 100$
$ \Rightarrow $ percentage of carbon in the mixture= $\dfrac{{7.2x}}{{41.4}} \times 100$
It is given in the question that the gas mixture contains 87% carbon. So equating the above observed percentage of carbon in the mixture with the given percentage .
$ \Rightarrow $$\dfrac{{7.2x}}{{41.4}} \times 100 = 87$
$\therefore $$x = 5$
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Take care of the units of R and its value for different units.
$\begin{gathered}
R = 0.08314{\text{ bar d}}{{\text{m}}^3}{\text{mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}
R = 0.0821{\text{ atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ }}
R{\text{ = 8}}{\text{.314 J mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ }}
\end{gathered} $
Also, note that mass of a substance = no. of moles $ \times $ atomic/molecular mass.
Complete step by step answer:
Given data: Pressure (P) = 1.56 atm
Volume (V) = 10 L
Temperature (T) = ${44^0}C$=317 K
Gas constant (R) = $0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}$
Using Ideal gas equation:
$PV = nRT$
$n = \dfrac{{PV}}{{RT}}$ --- (1)
where, P= pressure , V= volume, T= temperature, R= gas constant and n= no. of moles of the gas.
Putting the values of given data in equation (1),
We get , $n = \dfrac{{1.56{\text{ atm}} \times 10{\text{ L}}}}{{0.0821{\text{ L atm mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}} \times 317{\text{ K}}}} = 0.6{\text{ mol}}$
$ \Rightarrow $ 0.6 mol are the total moles of the mixture of two given gases.
Let, moles of ${C_x}{H_8}$ be ‘$a$’ , then moles of ${C_x}{H_{12}}$ will be $'0.6{\text{ }} - {\text{ }}a'$ .
Mass of carbon in ‘$a$’ mol of ${C_x}{H_8}$= $12ax{\text{ g}}$
Mass of carbon in $'0.6{\text{ }} - {\text{ }}a'$mol of ${C_x}{H_{12}}$= $12 \times (0.6 - a)x{\text{ g}}$
$\therefore $ Total mass of carbon in the mixture =$12ax + 12(0.6 - a)x = 7.2x{\text{ g}}$
Also, given that total mass of the mixture is 41.4 g .
$\therefore $ percentage of carbon in the mixture = $\dfrac{{{\text{mass of carbon in the mixture }}}}{{{\text{ total mass of the mixture}}}} \times 100$
$ \Rightarrow $ percentage of carbon in the mixture= $\dfrac{{7.2x}}{{41.4}} \times 100$
It is given in the question that the gas mixture contains 87% carbon. So equating the above observed percentage of carbon in the mixture with the given percentage .
$ \Rightarrow $$\dfrac{{7.2x}}{{41.4}} \times 100 = 87$
$\therefore $$x = 5$
So, the correct answer is “Option C”.
Note: Take care of the units of R and its value for different units.
$\begin{gathered}
R = 0.08314{\text{ bar d}}{{\text{m}}^3}{\text{mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}
R = 0.0821{\text{ atm L mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ }}
R{\text{ = 8}}{\text{.314 J mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}{\text{ }}{{\text{K}}^{ - 1}}{\text{ }}
\end{gathered} $
Also, note that mass of a substance = no. of moles $ \times $ atomic/molecular mass.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

