
A 0.5 kg body performs simple harmonic motion with a frequency of 2 Hz and an amplitude of 8 mm. Find the maximum velocity of the body, its maximum acceleration and the maximum restoring force to which the body is subjected.
Answer
581.1k+ views
Hint:When a body is undergoing simple harmonic motion, we can say that the acceleration and its net force is proportional to the displacement and acts in the opposite direction of displacement.The motion is oscillatory, that is it repeats itself at a fixed frequency.
Formulas used:
Velocity=${{V}_{\max }}=A\omega $
Acceleration=${{A}_{\max }}=A{{\omega }^{2}}$
Restoring force ${{F}_{\max }}=m{{A}_{\max }}$
A is the amplitude and $\omega $is the angular velocity. m is the mass of the body.
Complete step by step answer:
We are given that, the amplitude is 8mm, frequency is 2Hz and the mass of the body is 0.5kg.
We know that the maximum velocity of the body in SHM is
$\begin{align}
& {{V}_{\max }}=A\omega \\
&\Rightarrow {{V}_{\max }} =A\times (2\pi f) \\
&\Rightarrow {{V}_{\max }} =4\pi \times 0.008=0.101m/s \\
\end{align}$
Hence the value of the velocity is $0.101m/s$
We know that the maximum acceleration of the body in SHM is
$\begin{align}
& {{A}_{\max }}=A{{\omega }^{2}} \\
&\Rightarrow {{A}_{\max }} =A\times {{(2\pi f)}^{2}} \\
&\Rightarrow {{A}_{\max }} =4\pi \times {{(0.008)}^{2}}=1.264m/{{s}^{2}} \\
\end{align}$
Hence the value of the acceleration is $1.264m/{{s}^{2}}$
Maximum restoring force is
$\begin{align}
& {{F}_{\max }}=m{{A}_{\max }} \\
&\therefore{{F}_{\max }} =0.5\times 1.264=0.632N \\
\end{align}$
Therefore, we have found all the required values that have been asked in our question.
Note:The applications of simple harmonic motion is widespread in various areas, especially in our day to day lives including clocks where the pendulum and the constant period oscillators work under SHM, shock absorbers in cars, musical instruments like violin or guitar, musical aiding instruments like metronome that act like a pendulum and sporting activities like bungee jumping and diving boards near pools.
Formulas used:
Velocity=${{V}_{\max }}=A\omega $
Acceleration=${{A}_{\max }}=A{{\omega }^{2}}$
Restoring force ${{F}_{\max }}=m{{A}_{\max }}$
A is the amplitude and $\omega $is the angular velocity. m is the mass of the body.
Complete step by step answer:
We are given that, the amplitude is 8mm, frequency is 2Hz and the mass of the body is 0.5kg.
We know that the maximum velocity of the body in SHM is
$\begin{align}
& {{V}_{\max }}=A\omega \\
&\Rightarrow {{V}_{\max }} =A\times (2\pi f) \\
&\Rightarrow {{V}_{\max }} =4\pi \times 0.008=0.101m/s \\
\end{align}$
Hence the value of the velocity is $0.101m/s$
We know that the maximum acceleration of the body in SHM is
$\begin{align}
& {{A}_{\max }}=A{{\omega }^{2}} \\
&\Rightarrow {{A}_{\max }} =A\times {{(2\pi f)}^{2}} \\
&\Rightarrow {{A}_{\max }} =4\pi \times {{(0.008)}^{2}}=1.264m/{{s}^{2}} \\
\end{align}$
Hence the value of the acceleration is $1.264m/{{s}^{2}}$
Maximum restoring force is
$\begin{align}
& {{F}_{\max }}=m{{A}_{\max }} \\
&\therefore{{F}_{\max }} =0.5\times 1.264=0.632N \\
\end{align}$
Therefore, we have found all the required values that have been asked in our question.
Note:The applications of simple harmonic motion is widespread in various areas, especially in our day to day lives including clocks where the pendulum and the constant period oscillators work under SHM, shock absorbers in cars, musical instruments like violin or guitar, musical aiding instruments like metronome that act like a pendulum and sporting activities like bungee jumping and diving boards near pools.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

