
60 g of ice at $0^\circ C$ is mixed with $60g$ steam at $100^\circ C$. At thermal equilibrium, the mixture contains: (Latent heats of steam and ice are $540cal/g$ and $80cal/g$ respectively, the specific heat of water $ = 1cal/g$)
A.) $80g$ of water and $40g$ of steam at $100^\circ C$
B.) $120g$ of water at $90^\circ C$
C.) $120g$ of water at $100^\circ C$
D.) $40g$ of steam and $80g$ of water at $0^\circ C$
Answer
527.3k+ views
Hint: When ice and steam are mixed, first the ice will melt at the melting point through the latent heat of fusion. Then the temperature of melted water will be raised to the temperature of the steam.
Formula used:
Amount of heat energy released during melting is given as
$Q = mL$
where m is the mass of substance while L denotes the latent heat of a substance.
Amount of heat required to change the temperature of a substance from T to T’ is given as
$Q = mC\Delta T$
where C is the specific heat capacity and $\Delta T$ is the change in temperature.
Detailed step by step solution:
When ice is mixed with steam, first the ice will melt. Melting involves latent heat of fusion so we can find the heat required to melt the ice at its melting point as follows:
Heat required for melting 60 g of ice = Mass of ice x latent heat of ice
${Q_1} = 60 \times 80 = 4800cal$
When the ice is melted, the resulting water will undergo an increase in temperature from $0^\circ C$ to 100$^\circ C$. The heat that will be required to increase the temperature is given as
${Q_2} = 60 \times 1 \times 100 = 6000cal$
Therefore, the total amount of energy required for this whole process is given as
$Q = {Q_1} + {Q_2}$
Substituting the known values we get
$Q = 4800 + 6000 = 10800cal$
Now the steam will also be converted into water because of ice. The amount of steam that will be converted into water will depend on the heat absorbed by the ice and can be calculated as
$\dfrac{{10800}}{{540}} = 20g$
Hence, the amount of water is equal to the sum of the amount of water due to the melted ice and the amount of steam converted into water.
Therefore, amount of water $ = 60 + 20 = 80g$
Also the amount of steam has been reduced by 20 g, as this 20 g has been converted into water.
Therefore, amount of steam $ = 60 - 20 = 40g$
Hence, the correct answer to the question is option A.
Note: The latent heat plays a role only during the change of state. During the change of state there is no increase in temperature. Latent heat of fusion is the heat required to change ice to water at melting point while latent heat of vaporization is the heat required to change water to steam at boiling point.
Formula used:
Amount of heat energy released during melting is given as
$Q = mL$
where m is the mass of substance while L denotes the latent heat of a substance.
Amount of heat required to change the temperature of a substance from T to T’ is given as
$Q = mC\Delta T$
where C is the specific heat capacity and $\Delta T$ is the change in temperature.
Detailed step by step solution:
When ice is mixed with steam, first the ice will melt. Melting involves latent heat of fusion so we can find the heat required to melt the ice at its melting point as follows:
Heat required for melting 60 g of ice = Mass of ice x latent heat of ice
${Q_1} = 60 \times 80 = 4800cal$
When the ice is melted, the resulting water will undergo an increase in temperature from $0^\circ C$ to 100$^\circ C$. The heat that will be required to increase the temperature is given as
${Q_2} = 60 \times 1 \times 100 = 6000cal$
Therefore, the total amount of energy required for this whole process is given as
$Q = {Q_1} + {Q_2}$
Substituting the known values we get
$Q = 4800 + 6000 = 10800cal$
Now the steam will also be converted into water because of ice. The amount of steam that will be converted into water will depend on the heat absorbed by the ice and can be calculated as
$\dfrac{{10800}}{{540}} = 20g$
Hence, the amount of water is equal to the sum of the amount of water due to the melted ice and the amount of steam converted into water.
Therefore, amount of water $ = 60 + 20 = 80g$
Also the amount of steam has been reduced by 20 g, as this 20 g has been converted into water.
Therefore, amount of steam $ = 60 - 20 = 40g$
Hence, the correct answer to the question is option A.
Note: The latent heat plays a role only during the change of state. During the change of state there is no increase in temperature. Latent heat of fusion is the heat required to change ice to water at melting point while latent heat of vaporization is the heat required to change water to steam at boiling point.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

