
When $50mL$ of $0.1M$ $NaOH$ is mixed with $50mL$ of $0.05M$ $C{H_3}COOH$ solution, pH becomes:
A. $1.602$
B. $12.39$
C. $4.74$
D. $8.72$
Answer
591.3k+ views
Hint: We can solve this problem by calculating the concentration of the solution after mixing of sodium hydroxide and acetic acid. We know that the number of moles can be calculated by multiplying molarity and volume , hence the number of moles $ = Molarity \times Volume\left( L \right)$ and the formula for calculation of pH value is $pH = 14 - pOH$.
Complete step by step answer:
It is given that $50mL$ of $0.1M$ $NaOH$ is mixed with $50mL$ of $0.05M$ $C{H_3}COOH$ so $50mL$ of $NaOH$ will neutralises $50mL$ of $C{H_3}COOH$.On mixing sodium hydroxide with acetic acid we get the following reaction;
$C{H_3}COOH + NaOH \rightleftharpoons {H_2}O + C{H_3}COONa$
So let's first calculate number of moles of acetic acid and sodium hydroxide with the help of formula number of moles $ = Molarity \times Volume\left( L \right)$;
Number of moles of $NaOH$ $ = 0.1M \times 50 \times {10^{ - 3}}L$
Number of moles of $NaOH$ $ = 0.1M \times 0.05 = 0.005$ moles
Number of moles of $C{H_3}COOH$ $ = 0.05M \times 50 \times {10^{ - 3}}L$
Number of moles of $C{H_3}COOH$ $ = 0.05M \times 0.05L = 0.0025$ moles
Total volume of mixture $ = 50mL + 50mL = 100mL = 0.1L$
Hence the number of moles of excess $NaOH$ $ = 0.005 - 0.0025 = 0.0025$ moles
Now the concentration of excess $NaOH$ $ = \dfrac{{0.0025}}{{0.1}} = 0.025M$
The pOH value of the solution will be ${p^{OH}} = - \log [O{H^ - }]$
Now the pH of the excess sodium hydroxide would surpass the pH of $C{H_3}COONa$ obtained after hydrolysis. So $pH = 14 - pOH$$ = 14 - ( - \log 0.025) = 12.39$. So the option B is the correct answer to this problem that is when $50mL$ of $0.1M$ $NaOH$ is mixed with $50mL$ of $0.05M$ $C{H_3}COOH$ solution, pH becomes $12.39$. Hence the nature of the solution will be alkaline as it has high pH value.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: We have approached this problem with the help of the concept that sodium hydroxide is a strong base which will neutralize the $C{H_3}COOH$ (a weak acid) completely. Hence to calculate the pH we need to find out the concentration of the solution. After calculating concentration of resultant solution we get the pH value with the help of formula $pH = 14 - pOH$.
Complete step by step answer:
It is given that $50mL$ of $0.1M$ $NaOH$ is mixed with $50mL$ of $0.05M$ $C{H_3}COOH$ so $50mL$ of $NaOH$ will neutralises $50mL$ of $C{H_3}COOH$.On mixing sodium hydroxide with acetic acid we get the following reaction;
$C{H_3}COOH + NaOH \rightleftharpoons {H_2}O + C{H_3}COONa$
So let's first calculate number of moles of acetic acid and sodium hydroxide with the help of formula number of moles $ = Molarity \times Volume\left( L \right)$;
Number of moles of $NaOH$ $ = 0.1M \times 50 \times {10^{ - 3}}L$
Number of moles of $NaOH$ $ = 0.1M \times 0.05 = 0.005$ moles
Number of moles of $C{H_3}COOH$ $ = 0.05M \times 50 \times {10^{ - 3}}L$
Number of moles of $C{H_3}COOH$ $ = 0.05M \times 0.05L = 0.0025$ moles
Total volume of mixture $ = 50mL + 50mL = 100mL = 0.1L$
Hence the number of moles of excess $NaOH$ $ = 0.005 - 0.0025 = 0.0025$ moles
Now the concentration of excess $NaOH$ $ = \dfrac{{0.0025}}{{0.1}} = 0.025M$
The pOH value of the solution will be ${p^{OH}} = - \log [O{H^ - }]$
Now the pH of the excess sodium hydroxide would surpass the pH of $C{H_3}COONa$ obtained after hydrolysis. So $pH = 14 - pOH$$ = 14 - ( - \log 0.025) = 12.39$. So the option B is the correct answer to this problem that is when $50mL$ of $0.1M$ $NaOH$ is mixed with $50mL$ of $0.05M$ $C{H_3}COOH$ solution, pH becomes $12.39$. Hence the nature of the solution will be alkaline as it has high pH value.
So, the correct answer is “Option B”.
Note: We have approached this problem with the help of the concept that sodium hydroxide is a strong base which will neutralize the $C{H_3}COOH$ (a weak acid) completely. Hence to calculate the pH we need to find out the concentration of the solution. After calculating concentration of resultant solution we get the pH value with the help of formula $pH = 14 - pOH$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

