
30 bags of wheat of 50 kg, each costs Rs. 2000. Find the cost of 20 bags of wheat weighing 30 kg each.
Answer
507.3k+ views
Hint: This question is simply based on the concept of unitary method. Unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value by the given number of articles/objects/people.
Complete step-by-step solution:
Since this question is based on the unitary method, we know that each bag is 50 kg and here we have a total of 30 bags.
So, weight of 30 bags (50 Kg each)
\[= 30 \times 50 \\
= 1500\,Kg \]
Also, according to the question, 1500 Kg of wheat cost Rs. 2000.
So, cost of 1 Kg of wheat is:
\[ \Rightarrow \dfrac{{2000}}{{1500}} = \dfrac{{20}}{{15}}\]
Now the question asks us to calculate the cost of 20 such bags of 30 Kg each.
So, weight of 20 bags (30 Kg each)
\[
= 20 \times 30 \\
= 600\]
Therefore, we have to calculate the cost of \[600\,kg\] wheat. We will simply multiply the cost of one kg of wheat with \[600\,\]:
\[ = 600 \times \dfrac{{20}}{{15}}\]
\[ = 800\,\]
So, 20 bags of wheat of 30 Kg will cost \[Rs.\,800\].
Note: This was a simple question based on the unitary method. This unitary method has many practical applications; they are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Complete step-by-step solution:
Since this question is based on the unitary method, we know that each bag is 50 kg and here we have a total of 30 bags.
So, weight of 30 bags (50 Kg each)
\[= 30 \times 50 \\
= 1500\,Kg \]
Also, according to the question, 1500 Kg of wheat cost Rs. 2000.
So, cost of 1 Kg of wheat is:
\[ \Rightarrow \dfrac{{2000}}{{1500}} = \dfrac{{20}}{{15}}\]
Now the question asks us to calculate the cost of 20 such bags of 30 Kg each.
So, weight of 20 bags (30 Kg each)
\[
= 20 \times 30 \\
= 600\]
Therefore, we have to calculate the cost of \[600\,kg\] wheat. We will simply multiply the cost of one kg of wheat with \[600\,\]:
\[ = 600 \times \dfrac{{20}}{{15}}\]
\[ = 800\,\]
So, 20 bags of wheat of 30 Kg will cost \[Rs.\,800\].
Note: This was a simple question based on the unitary method. This unitary method has many practical applications; they are used in problems of speed, distance, time to the problems related to calculating the cost of materials.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE

Differentiate between weather and climate How do they class 7 social science CBSE

What is the use of kink in a clinical thermometer class 7 physics CBSE

Aeroplanes fly in which of the following layers of class 7 social science CBSE

AIM To prepare stained temporary mount of onion peel class 7 biology CBSE


