
25.5 g of ${H_2}{O_2}$ solution on decomposition gave 1.68 L of ${O_2}$ at STP. The percentage strength by weight of the solution is :
a.) 30
b.) 10
c.) 20
d.) 25
Answer
570k+ views
Hint: The percentage strength by weight means the amount of solute present by weight in the solution. For this, we need to know the decomposition reaction of hydrogen peroxide which is given as -
$2{H_2}{O_2} \to 2{H_2}O + {O_2}$
Complete Solution :
First, let us write the decomposition reaction of hydrogen peroxide. The reaction can be written as -
$2{H_2}{O_2} \to 2{H_2}O + {O_2}$
So, the two moles of hydrogen peroxide will give 1 mole of oxygen.
At STP,
1 mol of oxygen has volume = 22.4 L
So, the 1 L volume of oxygen in moles = $\dfrac{1}{{22.4}}$ moles
So, the 1.68 L volume of oxygen has volume = $\dfrac{1}{{22.4}} \times 1.68$
1.68 L volume of oxygen has volume = 0.075 moles of oxygen
As we know that two moles of hydrogen peroxide will give 1 mole of oxygen.
So, the amount of hydrogen peroxide in solution = 0.075 $ \times $ 2
Amount of hydrogen peroxide in solution = 0.15 mole of hydrogen peroxide
We know molar mass of hydrogen peroxide = 34 g/mol
Mass of hydrogen peroxide decomposed = 0.15 $ \times $ 34
Mass of hydrogen peroxide decomposed = 5.1 g hydrogen peroxide in 25.5 g solution
100 g solution has = $\dfrac{{100}}{{25.5}} \times 5.1$
100 g solution has = 20 %
So, the original solution has 20 % strength by weight solution.
So, the correct answer is “Option C”.
Note: It must be noted that the hydrogen peroxide is so reactive that if the bottle in which it is remained opened then the solution may react with air to produce water and oxygen. So, the bottle without cap will contain water and not hydrogen peroxide.
$2{H_2}{O_2} \to 2{H_2}O + {O_2}$
Complete Solution :
First, let us write the decomposition reaction of hydrogen peroxide. The reaction can be written as -
$2{H_2}{O_2} \to 2{H_2}O + {O_2}$
So, the two moles of hydrogen peroxide will give 1 mole of oxygen.
At STP,
1 mol of oxygen has volume = 22.4 L
So, the 1 L volume of oxygen in moles = $\dfrac{1}{{22.4}}$ moles
So, the 1.68 L volume of oxygen has volume = $\dfrac{1}{{22.4}} \times 1.68$
1.68 L volume of oxygen has volume = 0.075 moles of oxygen
As we know that two moles of hydrogen peroxide will give 1 mole of oxygen.
So, the amount of hydrogen peroxide in solution = 0.075 $ \times $ 2
Amount of hydrogen peroxide in solution = 0.15 mole of hydrogen peroxide
We know molar mass of hydrogen peroxide = 34 g/mol
Mass of hydrogen peroxide decomposed = 0.15 $ \times $ 34
Mass of hydrogen peroxide decomposed = 5.1 g hydrogen peroxide in 25.5 g solution
100 g solution has = $\dfrac{{100}}{{25.5}} \times 5.1$
100 g solution has = 20 %
So, the original solution has 20 % strength by weight solution.
So, the correct answer is “Option C”.
Note: It must be noted that the hydrogen peroxide is so reactive that if the bottle in which it is remained opened then the solution may react with air to produce water and oxygen. So, the bottle without cap will contain water and not hydrogen peroxide.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

