
25 bags of wheat weighing $ 40kg $ costs $ Rs.2750 $ . Find the cost of $ 35 $ bags of wheat if, each bag weights $ 50kg $
Answer
484.2k+ views
Hint: First, from the given that $ kg $ refers to the kilograms of the bag's weight.
The cost is given as $ Rs.2750 $ for the twenty-five bags with the wheat weighing $ 40kg $ .
We need to combine the total number of bags into their weight like $ 25 \times 40 $ where $ 25 $ bags into a time of wheat weighing $ 40kg $
Complete step by step answer:
From the given that we have the twenty-five bags with the wheat weighing $ 40kg $ and cost is given as $ Rs.2750 $ . Thus, convert into the mathematically using the multiplication operation we get $ 25 \times 40kg = Rs.2750 $
Simplifying the equation, we get $ 25 \times 40kg = Rs.2750 \Rightarrow 1000kg = Rs.2750 $ .
Thus, for the total, $ 1000kg $ the cost is given as $ Rs.2750 $
Again, simplifying the same equation with the help of division operation we get $ 1000kg = Rs.2750 \Rightarrow 1kg = Rs.\dfrac{{2750}}{{1000}} \Rightarrow 1kg = Rs.2.75 $
Thus the $ 1kg $ is given as $ Rs.2.75 $
Now we found the cost of one kilogram, so let us apply in the requirement that the cost of $ 35 $ bags of wheat if, each bag weights $ 50kg $
Again, combine into mathematically, we get $ 35 \times 50kg $ and solving further we get $ 35 \times 50kg \Rightarrow 1750kg $
Since the one-kilogram cost is given as $ Rs.2.75 $ thus apply this value in the above equation we get $ 1750kg = 1750 \times 2.75 $
Hence, by the use of multiplication operation we get; $ 1750 \times 2.75 \Rightarrow Rs.4812.5 $
Therefore, the cost of $ 35 $ bags of wheat if, each bag weights $ 50kg $ is $ Rs.4812.5 $
Note: After finding the cost of one kilogram it is easy to solve with the multiplication and division operator.
Multiplicand refers to the number multiplied. Multiplier refers to the number that multiplies the first number.
Which is represent as $ 4 \times 2 $ and $ 4 $ times of the number $ 2 $ and expressed as $ 2 + 2 + 2 + 2 $ and thus we get $ 8 $
The inverse of the multiplication method is called the division. Like $ x \times y = z $ is multiplication thus the division sees as $ x = \dfrac{z}{y} $ . We usually need to memorize the multiplication tables in childhood so it will help to do maths easier.
The cost is given as $ Rs.2750 $ for the twenty-five bags with the wheat weighing $ 40kg $ .
We need to combine the total number of bags into their weight like $ 25 \times 40 $ where $ 25 $ bags into a time of wheat weighing $ 40kg $
Complete step by step answer:
From the given that we have the twenty-five bags with the wheat weighing $ 40kg $ and cost is given as $ Rs.2750 $ . Thus, convert into the mathematically using the multiplication operation we get $ 25 \times 40kg = Rs.2750 $
Simplifying the equation, we get $ 25 \times 40kg = Rs.2750 \Rightarrow 1000kg = Rs.2750 $ .
Thus, for the total, $ 1000kg $ the cost is given as $ Rs.2750 $
Again, simplifying the same equation with the help of division operation we get $ 1000kg = Rs.2750 \Rightarrow 1kg = Rs.\dfrac{{2750}}{{1000}} \Rightarrow 1kg = Rs.2.75 $
Thus the $ 1kg $ is given as $ Rs.2.75 $
Now we found the cost of one kilogram, so let us apply in the requirement that the cost of $ 35 $ bags of wheat if, each bag weights $ 50kg $
Again, combine into mathematically, we get $ 35 \times 50kg $ and solving further we get $ 35 \times 50kg \Rightarrow 1750kg $
Since the one-kilogram cost is given as $ Rs.2.75 $ thus apply this value in the above equation we get $ 1750kg = 1750 \times 2.75 $
Hence, by the use of multiplication operation we get; $ 1750 \times 2.75 \Rightarrow Rs.4812.5 $
Therefore, the cost of $ 35 $ bags of wheat if, each bag weights $ 50kg $ is $ Rs.4812.5 $
Note: After finding the cost of one kilogram it is easy to solve with the multiplication and division operator.
Multiplicand refers to the number multiplied. Multiplier refers to the number that multiplies the first number.
Which is represent as $ 4 \times 2 $ and $ 4 $ times of the number $ 2 $ and expressed as $ 2 + 2 + 2 + 2 $ and thus we get $ 8 $
The inverse of the multiplication method is called the division. Like $ x \times y = z $ is multiplication thus the division sees as $ x = \dfrac{z}{y} $ . We usually need to memorize the multiplication tables in childhood so it will help to do maths easier.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

If overrightarrow a overrightarrow b overrightarrow class 12 maths CBSE

If a b and c are unit coplanar vectors then left 2a class 12 maths CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Write a letter to your class teacher asking for 2 days class 8 english CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

The past tense of Cut is Cutted A Yes B No class 8 english CBSE


