
$2.18{\text{g}}$ of an organic compound containing sulfur produces $1.02{\text{g}}$ of ${\text{BaS}}{{\text{O}}_4}$. The percentage of sulfur in the compound is:
A. $7.26\% $
B. $8.98\% $
C. $10\% $
D. $6.42\% $
Answer
588k+ views
Hint: The percentage composition of a component in a compound is the percentage of the total mass of the compound that is due to the component. By finding each element’s percentage composition in a compound, we can calculate the formula mass and empirical mass of the compound.
Complete step by step answer:
Percentage composition is the percentage by mass of each element in a compound.
It is given that amount of organic compound, ${{\text{m}}_{{\text{org}}}} = 2.18{\text{g}}$
Amount of ${\text{BaS}}{{\text{O}}_4}$,${{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}} = 1.02{\text{g}}$
We know that atomic mass of sulfur, ${{\text{M}}_{\text{S}}} = 32{\text{u}}$
Molecular weight of ${\text{BaS}}{{\text{O}}_4}$, ${{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}} = 233{\text{u}}$
Thus the percentage of sulfur can be calculated from these values.
This is obtained by dividing the amount of sulfur in the compound by molar mass.
i.e. $\% {\text{S}} = \dfrac{{{{\text{M}}_{\text{S}}}}}{{{{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}} \div \dfrac{{{{\text{m}}_{{\text{org}}}}}}{{{{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}}$
Taking reciprocal, we get
The percentage of sulfur, $\% {\text{S = }}\dfrac{{{{\text{M}}_{\text{S}}}}}{{{{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}} \times \dfrac{{{{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}}{{{{\text{m}}_{{\text{org}}}}}} \times 100$
Substituting the values, we get
$\% {\text{S = }}\dfrac{{32}}{{233}} \times \dfrac{{1.02}}{{2.18}} \times 100$
Simplifying,
$\% {\text{S}} = 0.1373 \times 0.4678 \times 100 = 6.42\% $
Hence the percentage of sulfur in the compound is $6.42\% $
So option D is correct.
Additional information:
Molecular formula tells exactly how many of each atom are in the molecule and empirical formula tells the ratio of atoms in a molecule. Empirical formula is the simplest ratio of elements in a chemical formula. Both of them can be calculated from the percentage composition of elements.
Note:
The steps involved in finding the percentage composition of a component in a compound are:
-Find the molar mass of the compound by adding up the atomic masses of each element.
-Calculate the mass due to the component.
-Divide the mass due to the component by total molar mass of the compound and multiply by $100$.
Complete step by step answer:
Percentage composition is the percentage by mass of each element in a compound.
It is given that amount of organic compound, ${{\text{m}}_{{\text{org}}}} = 2.18{\text{g}}$
Amount of ${\text{BaS}}{{\text{O}}_4}$,${{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}} = 1.02{\text{g}}$
We know that atomic mass of sulfur, ${{\text{M}}_{\text{S}}} = 32{\text{u}}$
Molecular weight of ${\text{BaS}}{{\text{O}}_4}$, ${{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}} = 233{\text{u}}$
Thus the percentage of sulfur can be calculated from these values.
This is obtained by dividing the amount of sulfur in the compound by molar mass.
i.e. $\% {\text{S}} = \dfrac{{{{\text{M}}_{\text{S}}}}}{{{{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}} \div \dfrac{{{{\text{m}}_{{\text{org}}}}}}{{{{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}}$
Taking reciprocal, we get
The percentage of sulfur, $\% {\text{S = }}\dfrac{{{{\text{M}}_{\text{S}}}}}{{{{\text{M}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}} \times \dfrac{{{{\text{m}}_{{\text{BaS}}{{\text{O}}_4}}}}}{{{{\text{m}}_{{\text{org}}}}}} \times 100$
Substituting the values, we get
$\% {\text{S = }}\dfrac{{32}}{{233}} \times \dfrac{{1.02}}{{2.18}} \times 100$
Simplifying,
$\% {\text{S}} = 0.1373 \times 0.4678 \times 100 = 6.42\% $
Hence the percentage of sulfur in the compound is $6.42\% $
So option D is correct.
Additional information:
Molecular formula tells exactly how many of each atom are in the molecule and empirical formula tells the ratio of atoms in a molecule. Empirical formula is the simplest ratio of elements in a chemical formula. Both of them can be calculated from the percentage composition of elements.
Note:
The steps involved in finding the percentage composition of a component in a compound are:
-Find the molar mass of the compound by adding up the atomic masses of each element.
-Calculate the mass due to the component.
-Divide the mass due to the component by total molar mass of the compound and multiply by $100$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

