
1 M and $2.5{\text{ L }}NaOH$ solution mixed with another 0.5 M and $3{\text{ L }}NaOH$ solution. Then find out molarity of resultant solution:
(A) 0.80M
(B) 1.0M
(C) 0.73M
(D) 0.50M
Answer
585.6k+ views
Hint: The above question can be solved using the formula of molarity.
That is,
${\text{Molarity = }}\dfrac{{{\text{No}}{\text{. of moles of solute}}}}{{{\text{Volume of solution}}}}$
Molarity is defined as the total number of moles of solute per liter of solution.
It is represented by M that is molar.
One molar is the molarity of a solution where one gram of solute is dissolved in a liter of solution.
Equation for calculating molarity is,
$M = \dfrac{n}{V}$
$M \to $ Molarity
$n \to $ No. of moles of solute
$V \to $ Volume of solution (in liters)
Complete step by step answer:
Now, for calculating the molarity of the resultant solution that is prepared by mixing two solutions.
We will be using the following equation.
${M_1}{V_1} = {M_2}{V_2}$
For 1st solution,
${M_1} = 1M$
${V_1} = 2.5L$
${M_1} = \dfrac{{{n_1}}}{{{V_1}}}$
${n_1} = 1 \times 2.5$
${n_1} = 2.5{\text{ moles}}$
For 2nd solution,
${M_2} = 0.5M$
${V_2} = 3L$
${M_2} = \dfrac{{{n_2}}}{{{V_2}}}$
${n_2} = 0.5 \times 3$
${n_2} = 1.5{\text{ moles}}$
Total moles of $NaOH$ in solution
$n = {n_1} + {n_2}$
$n = 2.5 + 1.5 = 4.0{\text{ moles}}$
So, using the above information.
Total Molarity, $M = \dfrac{{{\text{Total Moles}}}}{{{\text{Total Volume}}}}$
${\text{Total}} = 2.5$
${\text{Volume}} + 3 = 5.5L$
$M = \dfrac{{4.0}}{{5.5}}$
$M = 0.73M$
So, the correct answer is Option C.
Note:
During mixing of same mixtures with different concentrations, we must remember it is the number of moles and the total quantity that remain conserved, which further are used to calculate the resultant molarity.
That is,
${\text{Molarity = }}\dfrac{{{\text{No}}{\text{. of moles of solute}}}}{{{\text{Volume of solution}}}}$
Molarity is defined as the total number of moles of solute per liter of solution.
It is represented by M that is molar.
One molar is the molarity of a solution where one gram of solute is dissolved in a liter of solution.
Equation for calculating molarity is,
$M = \dfrac{n}{V}$
$M \to $ Molarity
$n \to $ No. of moles of solute
$V \to $ Volume of solution (in liters)
Complete step by step answer:
Now, for calculating the molarity of the resultant solution that is prepared by mixing two solutions.
We will be using the following equation.
${M_1}{V_1} = {M_2}{V_2}$
For 1st solution,
${M_1} = 1M$
${V_1} = 2.5L$
${M_1} = \dfrac{{{n_1}}}{{{V_1}}}$
${n_1} = 1 \times 2.5$
${n_1} = 2.5{\text{ moles}}$
For 2nd solution,
${M_2} = 0.5M$
${V_2} = 3L$
${M_2} = \dfrac{{{n_2}}}{{{V_2}}}$
${n_2} = 0.5 \times 3$
${n_2} = 1.5{\text{ moles}}$
Total moles of $NaOH$ in solution
$n = {n_1} + {n_2}$
$n = 2.5 + 1.5 = 4.0{\text{ moles}}$
So, using the above information.
Total Molarity, $M = \dfrac{{{\text{Total Moles}}}}{{{\text{Total Volume}}}}$
${\text{Total}} = 2.5$
${\text{Volume}} + 3 = 5.5L$
$M = \dfrac{{4.0}}{{5.5}}$
$M = 0.73M$
So, the correct answer is Option C.
Note:
During mixing of same mixtures with different concentrations, we must remember it is the number of moles and the total quantity that remain conserved, which further are used to calculate the resultant molarity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

