
When $0.28litre$ of liquid nitrogen (density = $0.8gm/mL$ ) is vapourized, what volume does the resulting gas occupy at $27^\circ C$ and $5{\text{atm}}$ ( Use: $R = 0.08{\text{atm}}{\text{.litre/K}}{\text{.mole}}$ )
A.$32.2litre$
B.$38.4{\text{ litre}}$
C.$41.6{\text{ litre}}$
D.$57.2{\text{ litre}}$
Answer
510.6k+ views
Hint: We have to know that an ideal gas is a theoretical gas envisioned by physicists and understudies since it would be a lot simpler if things like intermolecular powers don't exist to confound the basic Ideal Gas Law. Ideal gases are basically point masses moving in consistent, irregular, straight-line movement. Its conduct is portrayed by the suppositions recorded in the Kinetic-Molecular theory of gases.
Complete answer:
We have to know the values of density and volume, to calculate the mass.
The density estimation is utilized to indicate and depict an unadulterated substance, yet in addition decides convergences of parallel combinations and consequently gives data about the piece of blends.
Density = $0.8gm/mL$ ,
Volume = $0.28 \times {10^3}mL$
The formula for calculating mass has to be given below,
$d = \dfrac{m}{V}$
Now we can substitute the known values we get,
$0.8gm/mL{\text{ = }}\dfrac{m}{{0.28 \times {{10}^3}mL}}$
$m = \left( {0.8gm/mL} \right) \times \left( {0.28 \times {{10}^3}mL} \right)$
Therefore,
$m = 224gm$
Then, we have to calculate the number of moles by using the mass.
$n = \dfrac{{Mass}}{{Molarmass}} = \dfrac{{224g}}{{28g/mol}} = 8mol$
Therefore, the number of moles is $8mol$ .
By using the ideal gas law,
$PV = nRT$
Where,
Pressure = $5{\text{ atm}}$ ,
Temperature = $\left( {27^\circ C + 273K} \right) = 300K$
Universal gas constant = $R = 0.08{\text{atm}}{\text{.litre/K}}{\text{.mole}}$ ,
Applying given values in the above equation to calculate volume.
$\left( {5 \times V} \right) = \left( {8{\text{ }} \times {\text{ 0}}{\text{.08 }} \times {\text{ 300}}} \right)$
Therefore,the volume is $38.4mL$ .
Hence, option (B) is correct.
Note:
We have to know that an ideal gas comprises countless indistinguishable atoms. As we know that the particles submit to Newton's laws of movement, and they move in arbitrary movement. We need to know that the atoms experience powers just during impacts; any crashes are totally flexible, and take an unimportant measure of time.
Complete answer:
We have to know the values of density and volume, to calculate the mass.
The density estimation is utilized to indicate and depict an unadulterated substance, yet in addition decides convergences of parallel combinations and consequently gives data about the piece of blends.
Density = $0.8gm/mL$ ,
Volume = $0.28 \times {10^3}mL$
The formula for calculating mass has to be given below,
$d = \dfrac{m}{V}$
Now we can substitute the known values we get,
$0.8gm/mL{\text{ = }}\dfrac{m}{{0.28 \times {{10}^3}mL}}$
$m = \left( {0.8gm/mL} \right) \times \left( {0.28 \times {{10}^3}mL} \right)$
Therefore,
$m = 224gm$
Then, we have to calculate the number of moles by using the mass.
$n = \dfrac{{Mass}}{{Molarmass}} = \dfrac{{224g}}{{28g/mol}} = 8mol$
Therefore, the number of moles is $8mol$ .
By using the ideal gas law,
$PV = nRT$
Where,
Pressure = $5{\text{ atm}}$ ,
Temperature = $\left( {27^\circ C + 273K} \right) = 300K$
Universal gas constant = $R = 0.08{\text{atm}}{\text{.litre/K}}{\text{.mole}}$ ,
Applying given values in the above equation to calculate volume.
$\left( {5 \times V} \right) = \left( {8{\text{ }} \times {\text{ 0}}{\text{.08 }} \times {\text{ 300}}} \right)$
Therefore,the volume is $38.4mL$ .
Hence, option (B) is correct.
Note:
We have to know that an ideal gas comprises countless indistinguishable atoms. As we know that the particles submit to Newton's laws of movement, and they move in arbitrary movement. We need to know that the atoms experience powers just during impacts; any crashes are totally flexible, and take an unimportant measure of time.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

