
0.1M of HA is titrated with 0.1 M NaOH, calculate the pH at the end point. Given, Ka (HA)=$5 \times {10^{ - 6}}$ and a<<1.
Answer
599.7k+ views
Hint: In this question use the concept of equilibrium ${K_a} = \dfrac{{[{H^ + }][{A^ - }]}}{{[HA]}} = \dfrac{{c\alpha \times c\alpha }}{{c(1 - \alpha )}}$ to find the value of $\alpha $. Then subtract $\alpha $ from the total number of moles of substance to get the number of ions left un-neutralized. Find the log of the value obtained and subtract it from 14 to get the value of pH at the end point.
Complete answer:
Formula Used:
$HA \rightleftharpoons {H^ + } + {A^ - }$
${K_a} = \dfrac{{[{H^ + }][{A^ - }]}}{{[HA]}} = \dfrac{{c\alpha \times c\alpha }}{{c(1 - \alpha )}}$
According to question
c = 0.1 M of HA (given)
$HA \rightleftharpoons {H^ + } + {A^ - }$
At equilibrium
${K_a} = \dfrac{{[{H^ + }][{A^ - }]}}{{[HA]}} = \dfrac{{c\alpha \times c\alpha }}{{c(1 - \alpha )}}$
given $a < < 1,$then(1-a)$ \approx $1 can be neglected
$5 \times {10^{ - 6}} = \dfrac{{c{\alpha ^2}}}{1}$
$\alpha = 0.7071 \times {10^{ - 3}}$
$[{H^ + }] = [c\alpha ] = 0.707 \times {10^{ - 4}}M$
$0.7071 \times {10^{ - 3}}M$ will neutralize $0.7071 \times {10^{ - 4}}M$ of [OH-] of 0.1M NaOH
[OH-] left un-neutralized = 0.1M-$0.7071 \times {10^{ - 4}}M$ = $9.99 \times {10^{ - 2}}$M
pOH= -log[OH-] = -log[$9.99 \times {10^{ - 2}}$] =1.00
pH=14-1
pH=13.
The pH at the end point is 13.
Note: You must understand that titration is the method of chemical analysis where the quantity of any sample constituent is calculated by applying an exactly specified quantity of another component to the measured sample with which the target constituent responds in a definite and established proportion.
Complete answer:
Formula Used:
$HA \rightleftharpoons {H^ + } + {A^ - }$
${K_a} = \dfrac{{[{H^ + }][{A^ - }]}}{{[HA]}} = \dfrac{{c\alpha \times c\alpha }}{{c(1 - \alpha )}}$
According to question
c = 0.1 M of HA (given)
$HA \rightleftharpoons {H^ + } + {A^ - }$
At equilibrium
${K_a} = \dfrac{{[{H^ + }][{A^ - }]}}{{[HA]}} = \dfrac{{c\alpha \times c\alpha }}{{c(1 - \alpha )}}$
given $a < < 1,$then(1-a)$ \approx $1 can be neglected
$5 \times {10^{ - 6}} = \dfrac{{c{\alpha ^2}}}{1}$
$\alpha = 0.7071 \times {10^{ - 3}}$
$[{H^ + }] = [c\alpha ] = 0.707 \times {10^{ - 4}}M$
$0.7071 \times {10^{ - 3}}M$ will neutralize $0.7071 \times {10^{ - 4}}M$ of [OH-] of 0.1M NaOH
[OH-] left un-neutralized = 0.1M-$0.7071 \times {10^{ - 4}}M$ = $9.99 \times {10^{ - 2}}$M
pOH= -log[OH-] = -log[$9.99 \times {10^{ - 2}}$] =1.00
pH=14-1
pH=13.
The pH at the end point is 13.
Note: You must understand that titration is the method of chemical analysis where the quantity of any sample constituent is calculated by applying an exactly specified quantity of another component to the measured sample with which the target constituent responds in a definite and established proportion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

