
Two solid compounds A and B dissociate into gaseous products at $20{}^\circ C$ as:
$\begin{align}
& A(s)\rightleftharpoons {{A}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
& B(s)\rightleftharpoons {{B}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
\end{align}$
At $20{}^\circ C$ pressure over excess solid A is 50mm and that over excess solid B is 68mm. Find:
a)relative number of moles of ${{A}^{'}}$ and $ {{B}^{'}}$ in the vapor phase over a mixture of the solids A and B.
b) what is the total pressure of gas over the solid mixture?
A. $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=0.2506,{{P}_{T}}=56.78mm$
B. $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=0.3520,{{P}_{T}}=73.45mm$
C. $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=0.5406,{{P}_{T}}=84.38mm$
D. $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=0.6250,{{P}_{T}}=92.58mm$
Answer
521.4k+ views
Hint: The total pressure of any mixture is the sum of partial pressure of its components. While the partial pressure of any substance is directly proportional to mole fraction of the solute which is the product of vapor pressure and mole fraction. ${{K}_{P}}$ is the product of the partial pressures of the components that is taken only for gases.
Complete answer:
a)As we know, the total pressure = ${{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{B}$, so here we have dissociation of A as $A(s)\rightleftharpoons {{A}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g)$
where the given pressure for A is 50mm that means${{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=50mm$, so ${{P}^{o}}_{A}={{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = 25 mm that is 1:1 ratio.
Now, ${{K}_{{{P}_{1}}}}={{P}^{o}}_{A}\times {{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=25\times 25=625m{{m}^{2}}$
Similarly for the dissociation of B as, $B(s)\rightleftharpoons {{B}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g)$
where the given pressure for A is 68mm that means${{P}^{o}}_{B}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=68mm$, so ${{P}^{o}}_{\mathbf{B}}={{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = 34 mm that is 1:1 ratio.
Now, ${{K}_{{{P}_{2}}}}={{P}^{o}}_{B}\times {{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=34\times 34=1156m{{m}^{2}}$
As both the reactions in equilibrium are happening at the same time, therefore,
$\begin{align}
& A(s)\rightleftharpoons {{A}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x \\
& B(s)\rightleftharpoons {{B}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,y\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,y \\
\end{align}$,
so the ${{K}_{{{P}_{1}}}}=x(x+y)$and${{K}_{{{P}_{2}}}}=y(x+y)$
Therefore, $\dfrac{{{K}_{{{p}_{1}}}}}{{{K}_{p}}_{2}}=\dfrac{x}{y}=\dfrac{625}{1156}$
The ratio of moles becomes similar to the ratio of pressures as the volume and temperature are constant.
So, $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=\dfrac{625}{1156}$ = 0.5406
So, the relative number of moles of ${{A}^{'}}$ and ${{B}^{'}}$ in the vapor phase over a mixture of the solids A and B is 0.506.
b) As from the above calculations we have $\dfrac{{{K}_{{{p}_{1}}}}}{{{K}_{p}}_{2}}=\dfrac{x}{y}=\dfrac{625}{1156}$, this implies that
x (x+y) = 625, therefore, x = 14.81 mm and y = 27.38 mm
Now, as we know, total pressure will be partial pressure of all components we have,
${{P}_{T}}={{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{B}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = x + y + (x +y)
${{P}_{T}}$ = 2 (x+y)
${{P}_{T}}$ = 2 (14.81 + 27.38)
${{P}_{T}}$ = 84.38 mm
So, the total pressure of gas over the solid mixture is 84.38 mm
So, option C is correct.
Note:
The relative number of moles will be the number of moles of one component to the other. The number of moles are taken only in the vapor or gaseous phase. According to Henry’s law the partial pressure is directly proportional to the mole fraction of any component.
Complete answer:
a)As we know, the total pressure = ${{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{B}$, so here we have dissociation of A as $A(s)\rightleftharpoons {{A}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g)$
where the given pressure for A is 50mm that means${{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=50mm$, so ${{P}^{o}}_{A}={{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = 25 mm that is 1:1 ratio.
Now, ${{K}_{{{P}_{1}}}}={{P}^{o}}_{A}\times {{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=25\times 25=625m{{m}^{2}}$
Similarly for the dissociation of B as, $B(s)\rightleftharpoons {{B}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g)$
where the given pressure for A is 68mm that means${{P}^{o}}_{B}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=68mm$, so ${{P}^{o}}_{\mathbf{B}}={{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = 34 mm that is 1:1 ratio.
Now, ${{K}_{{{P}_{2}}}}={{P}^{o}}_{B}\times {{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}=34\times 34=1156m{{m}^{2}}$
As both the reactions in equilibrium are happening at the same time, therefore,
$\begin{align}
& A(s)\rightleftharpoons {{A}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,x \\
& B(s)\rightleftharpoons {{B}^{'}}(g)+{{H}_{2}}S(g) \\
& \,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,y\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,\,y \\
\end{align}$,
so the ${{K}_{{{P}_{1}}}}=x(x+y)$and${{K}_{{{P}_{2}}}}=y(x+y)$
Therefore, $\dfrac{{{K}_{{{p}_{1}}}}}{{{K}_{p}}_{2}}=\dfrac{x}{y}=\dfrac{625}{1156}$
The ratio of moles becomes similar to the ratio of pressures as the volume and temperature are constant.
So, $\dfrac{{{n}_{{{A}^{'}}}}}{{{n}_{{{B}^{'}}}}}=\dfrac{625}{1156}$ = 0.5406
So, the relative number of moles of ${{A}^{'}}$ and ${{B}^{'}}$ in the vapor phase over a mixture of the solids A and B is 0.506.
b) As from the above calculations we have $\dfrac{{{K}_{{{p}_{1}}}}}{{{K}_{p}}_{2}}=\dfrac{x}{y}=\dfrac{625}{1156}$, this implies that
x (x+y) = 625, therefore, x = 14.81 mm and y = 27.38 mm
Now, as we know, total pressure will be partial pressure of all components we have,
${{P}_{T}}={{P}^{o}}_{A}+{{P}^{o}}_{B}+{{P}^{o}}_{{{H}_{2}}S}$ = x + y + (x +y)
${{P}_{T}}$ = 2 (x+y)
${{P}_{T}}$ = 2 (14.81 + 27.38)
${{P}_{T}}$ = 84.38 mm
So, the total pressure of gas over the solid mixture is 84.38 mm
So, option C is correct.
Note:
The relative number of moles will be the number of moles of one component to the other. The number of moles are taken only in the vapor or gaseous phase. According to Henry’s law the partial pressure is directly proportional to the mole fraction of any component.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

