
To stop a car, first you require a certain reaction time to begin braking; then the car slows under the constant braking deceleration. Suppose that the total distance moved by your car during those two phases is \[56.7m\] when it’s initial speed is \[80.5km\,h{{r}^{-1}}\] and \[24.4\,m\] when it’s speed is \[48.3\,km\,h{{r}^{-1}}\] . What are-
(a). Your reaction time
(b). magnitude of deceleration
Answer
569.7k+ views
Hint: As the car is transitioning from acceleration to deceleration, it travels a given distance for every speed. Using the given parameters, we can calculate time. At the last second the car starts decelerating. So using the time calculated we can determine the magnitude of deceleration.
Formula used:
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
Complete step-by-step answer:
Acceleration is defined as the change in velocity per unit time. Its SI unit is \[m{{s}^{-2}}\]
The time difference between applying breaks and the deceleration to start is the reaction time.
There are some equations which represent the different relations between initial velocity ( \[{{v}_{{}}}\] ), final velocity ( \[{{v}_{{}}}\] ), displacement ( \[s\] ), time ( \[t\] ) and acceleration ( \[a\] ). They are-
\[v=u+at\] - (1)
\[{{v}^{2}}={{u}^{2}}+2as\] - (2)
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (3)
We are given,
\[\begin{align}
& {{s}_{1}}=56.7m \\
& {{u}_{1}}=80.5km\,h{{r}^{-1}}=22.36m{{s}^{-1}} \\
\end{align}\]
\[\begin{align}
& {{s}_{2}}=24.4m \\
& {{u}_{2}}=48.3km\,h{{r}^{-1}}=13.42m{{s}^{-1}} \\
\end{align}\]
\[\]
Substituting the given values in eq (3), we get,
\[56.7=(22.36)t-\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (4) (since we are decelerating, \[a=-a\] )
\[24.4=(13.42)t-\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (5)
Subtracting eq (4) and eq (5), we get,
\[\begin{align}
& 32.3=(8.94)t \\
& \Rightarrow t=\dfrac{32.3}{8.94}=3.61\operatorname{s} \\
\end{align}\]
Therefore the reaction time is \[3.61s\]
Substituting the value of t in eq (5), we get
\[24.4=13.42\times 3.61-\dfrac{1}{2}a{{(3.61)}^{2}}\]
\[24.4=48.44-\dfrac{1}{2}a(13.03)\]
\[\begin{align}
& \Rightarrow 24.04=6.51a \\
& \therefore a=3.69m{{s}^{-2}} \\
\end{align}\]
At \[3.61s\] the car will start decelerating with the deceleration of \[3.69m{{s}^{-2}}\]
Therefore, (a). The reaction time is \[3.61s\]
(b) Magnitude of deceleration is \[3.69m{{s}^{-2}}\] .
Note: In the reaction time the car will transition from acceleration to deceleration and at the last second it will start decelerating. Carefully convert the units as required. The direction of acceleration is the same as the direction of motion. The magnitude of Deceleration is always negative and the final velocity is 0.
Formula used:
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\]
Complete step-by-step answer:
Acceleration is defined as the change in velocity per unit time. Its SI unit is \[m{{s}^{-2}}\]
The time difference between applying breaks and the deceleration to start is the reaction time.
There are some equations which represent the different relations between initial velocity ( \[{{v}_{{}}}\] ), final velocity ( \[{{v}_{{}}}\] ), displacement ( \[s\] ), time ( \[t\] ) and acceleration ( \[a\] ). They are-
\[v=u+at\] - (1)
\[{{v}^{2}}={{u}^{2}}+2as\] - (2)
\[s=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (3)
We are given,
\[\begin{align}
& {{s}_{1}}=56.7m \\
& {{u}_{1}}=80.5km\,h{{r}^{-1}}=22.36m{{s}^{-1}} \\
\end{align}\]
\[\begin{align}
& {{s}_{2}}=24.4m \\
& {{u}_{2}}=48.3km\,h{{r}^{-1}}=13.42m{{s}^{-1}} \\
\end{align}\]
\[\]
Substituting the given values in eq (3), we get,
\[56.7=(22.36)t-\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (4) (since we are decelerating, \[a=-a\] )
\[24.4=(13.42)t-\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}\] - (5)
Subtracting eq (4) and eq (5), we get,
\[\begin{align}
& 32.3=(8.94)t \\
& \Rightarrow t=\dfrac{32.3}{8.94}=3.61\operatorname{s} \\
\end{align}\]
Therefore the reaction time is \[3.61s\]
Substituting the value of t in eq (5), we get
\[24.4=13.42\times 3.61-\dfrac{1}{2}a{{(3.61)}^{2}}\]
\[24.4=48.44-\dfrac{1}{2}a(13.03)\]
\[\begin{align}
& \Rightarrow 24.04=6.51a \\
& \therefore a=3.69m{{s}^{-2}} \\
\end{align}\]
At \[3.61s\] the car will start decelerating with the deceleration of \[3.69m{{s}^{-2}}\]
Therefore, (a). The reaction time is \[3.61s\]
(b) Magnitude of deceleration is \[3.69m{{s}^{-2}}\] .
Note: In the reaction time the car will transition from acceleration to deceleration and at the last second it will start decelerating. Carefully convert the units as required. The direction of acceleration is the same as the direction of motion. The magnitude of Deceleration is always negative and the final velocity is 0.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

