The speed of light in water and glass is $2.2 \times {10^8}m/s$ and $2 \times {10^8}m/s$ respectively. What is the refractive index of glass w.r.t water?
\[
(a){\text{ 1}} \\
(b){\text{ 1}}{\text{.1}} \\
(c){\text{ 0}}{\text{.909}} \\
(d){\text{ 0}}{\text{.8}} \\
\]
Answer
633.9k+ views
Hint – In this question use the direct relationship between speed of light in air, speed of light in the given medium and the refractive index that is $V = \dfrac{C}{\mu }$. Use them for two different mediums, that is water and glass. This will help get the refractive index of glass with respect to the water.
Step-By-Step answer:
Given data:
Speed of light in water = 2.2 $ \times {10^8}$m/s.
Let it is denoted by ${V_w}$
Therefore, ${V_w}$ = 2.2 $ \times {10^8}$m/s.
Now it is also given that speed of light in glass = 2 $ \times {10^8}$m/s.
Let it is denoted by ${V_g}$
Therefore, ${V_g}$ = 2 $ \times {10^8}$m/s.
Let the refractive index of the water be ${\mu _w}$ and the refractive index of the glass be ${\mu _g}$.
Now we all know the relation of speed of light in any medium when comes from air it is given as,
$ \Rightarrow V = \dfrac{C}{\mu }$
Where, V = Speed of light in the medium
c = Speed of light in air or vacuum = $3 \times {10^8}$ m/s.
$\mu $ = refractive index of the medium.
Now the speed of light in the water is given as
$ \Rightarrow {V_w} = \dfrac{C}{{{\mu _w}}}$...................... (1)
And the speed of light in the glass is given as
$ \Rightarrow {V_g} = \dfrac{C}{{{\mu _g}}}$...................... (2)
Now divide equation (2) from equation (1) we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{{V_g}}}{{{V_w}}} = \dfrac{{\dfrac{C}{{{\mu _g}}}}}{{\dfrac{C}{{{\mu _w}}}}} = \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}}$
Now substitute the values of speed of light in water and the glass we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times {{10}^8}}}{{2.2 \times {{10}^8}}} = \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}}$
Now simplify this we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}} = \dfrac{2}{{2.2}} = 0.909$
$ \Rightarrow {\mu _w} = 0.909{\mu _g}$
So the refractive index of glass with respect to the water is 0.909.
So this is the required answer.
Hence option (C) is the correct answer.
Note – In general the refractive index is simply used to measure the concentration of solute in an aqueous solution. It therefore plays a major role in differentiating two different concentrations for two different aqueous mediums. A higher refractive index will allow slower passage of light through it.
Step-By-Step answer:
Given data:
Speed of light in water = 2.2 $ \times {10^8}$m/s.
Let it is denoted by ${V_w}$
Therefore, ${V_w}$ = 2.2 $ \times {10^8}$m/s.
Now it is also given that speed of light in glass = 2 $ \times {10^8}$m/s.
Let it is denoted by ${V_g}$
Therefore, ${V_g}$ = 2 $ \times {10^8}$m/s.
Let the refractive index of the water be ${\mu _w}$ and the refractive index of the glass be ${\mu _g}$.
Now we all know the relation of speed of light in any medium when comes from air it is given as,
$ \Rightarrow V = \dfrac{C}{\mu }$
Where, V = Speed of light in the medium
c = Speed of light in air or vacuum = $3 \times {10^8}$ m/s.
$\mu $ = refractive index of the medium.
Now the speed of light in the water is given as
$ \Rightarrow {V_w} = \dfrac{C}{{{\mu _w}}}$...................... (1)
And the speed of light in the glass is given as
$ \Rightarrow {V_g} = \dfrac{C}{{{\mu _g}}}$...................... (2)
Now divide equation (2) from equation (1) we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{{V_g}}}{{{V_w}}} = \dfrac{{\dfrac{C}{{{\mu _g}}}}}{{\dfrac{C}{{{\mu _w}}}}} = \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}}$
Now substitute the values of speed of light in water and the glass we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times {{10}^8}}}{{2.2 \times {{10}^8}}} = \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}}$
Now simplify this we have,
$ \Rightarrow \dfrac{{{\mu _w}}}{{{\mu _g}}} = \dfrac{2}{{2.2}} = 0.909$
$ \Rightarrow {\mu _w} = 0.909{\mu _g}$
So the refractive index of glass with respect to the water is 0.909.
So this is the required answer.
Hence option (C) is the correct answer.
Note – In general the refractive index is simply used to measure the concentration of solute in an aqueous solution. It therefore plays a major role in differentiating two different concentrations for two different aqueous mediums. A higher refractive index will allow slower passage of light through it.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

