
The speed of light in diamond is 125000 km/s. What is its refractive index?
(Speed of light in air = $3\times {{10}^{8\ }}\ \text{m/s}$ )
(A). $\dfrac{1}{2.4}$
(B). 2.4
(C). 1.2
(D). $\dfrac{1}{1.2}$
Answer
586.8k+ views
Hint: The refractive index of the material is the ratio of the speed of light in air and the speed of light in the material. It is the dimensionless quantity because it is the ratio of the same quantity.
Complete step-by-step answer:
Given:
The speed of the light in diamond is, v=125000 km/s
Speed of light in air is, c= $3\times {{10}^{8\ }}\ \text{m/s}$
The speed of the light in diamond is, v=125000 km/s
The speed of the light in diamond in SI system is, $v=12500\times 1000\ \text{m/s}$
The refractive index of diamond is given as:
$\Rightarrow R.I=\dfrac{c}{v}$
Where, c is the speed of light in air and v is the speed of light in diamond
$\begin{align}
& \Rightarrow R.I.=\dfrac{3\times {{10}^{8}}\ \text{m/s}}{12500\times 1000\ \text{m/s}} \\
& \Rightarrow R.I.=2.4
\end{align}$
So, option B is correct.
Note: The speed of light in air is given as, c= $3\times {{10}^{8\ }}\ \text{m/s}$
The speed of the light in diamond is, v = 125000 km/s
Both quantities represent the speed of light but in different units. If the unit conversion part is missed by you. You will end with the wrong answer.
Complete step-by-step answer:
Given:
The speed of the light in diamond is, v=125000 km/s
Speed of light in air is, c= $3\times {{10}^{8\ }}\ \text{m/s}$
The speed of the light in diamond is, v=125000 km/s
The speed of the light in diamond in SI system is, $v=12500\times 1000\ \text{m/s}$
The refractive index of diamond is given as:
$\Rightarrow R.I=\dfrac{c}{v}$
Where, c is the speed of light in air and v is the speed of light in diamond
$\begin{align}
& \Rightarrow R.I.=\dfrac{3\times {{10}^{8}}\ \text{m/s}}{12500\times 1000\ \text{m/s}} \\
& \Rightarrow R.I.=2.4
\end{align}$
So, option B is correct.
Note: The speed of light in air is given as, c= $3\times {{10}^{8\ }}\ \text{m/s}$
The speed of the light in diamond is, v = 125000 km/s
Both quantities represent the speed of light but in different units. If the unit conversion part is missed by you. You will end with the wrong answer.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

