
The pH of the solution \[0.1M\]\[{H_2}S{O_4}50(ml)\] + \[0.4M\]\[HCl50(ml)\] is:
A. 5
B. 7
C. 12
D. None of the above
Answer
564.6k+ views
Hint: Molarity of the solution is defined as the number of moles of solute per litre of the solution. It can also be expressed in terms of millimoles as the number of millimoles of solute per milliliter of solution.
Complete step by step answer:
Molarity of the solution can be expressed as,
\[M = \dfrac{n}{V}\]
Where,
n-moles of solute(mol/m.mol)
V-volume of solution (l/ml)
\[0.1M\]of \[{H_2}S{O_4}\] is present in \[50(ml)\] the solution. Thus, millimoles present in \[{H_2}S{O_4}\]can be calculated by using the above Molarity formula.
Millimoles of \[{H_2}S{O_4}\]=\[0.1 \times 50\]
$ = 5$ millimoles
Thus, 5 millimoles are present in \[0.1M\]of \[{H_2}S{O_4}\] solution.
Similarly, \[0.4M\]of \[HCl\] is present in \[50(ml)\] the solution. Thus, millimoles present in \[HCl\] can be calculated by using the above Molarity formula.
Millimoles of \[HCl\]=\[0.4 \times 50\]
$ = 20$ millimoles
Thus, 20 millimoles are present in \[0.4M\] of \[HCl\] solution.
Total volume present in the solution = Volume of \[{H_2}S{O_4}\]+Volume of \[HCl\]
$ = 50 + 50$
$ = 100mL$
Total millimoles present in \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL)\; + \; 0}}{{.4M\; HCl 50(mL) = 5 + 20}}\]
$ = 25{{ millimoles}}$
Molarity of \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL) \; +\; 0}}{{.4M HCl 50(mL)}}\] can be calculated as,
\[M = \dfrac{{25m.mol}}{{100ml}}\]
\[M = 0.25M\]
Thus, Molarity of \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL) \; + \;0}}{{.4M HCl 50(mL) = 0}}{{.25M}}\] which is nothing but the concentration of free hydrogen ion in a solution. This is because \[HCl\] and \[{H_2}S{O_4}\] is a strong acid and thus, it contains free hydrogen ions.
It is known that pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen ion which it contains. This can be written as follows,
\[pH = - \log ({H^ + })\]
Thus, the pH for \[0.1M\] \[{H_2}S{O_4}50(ml)\] + \[0.4M\] \[HCl50(ml)\] can be calculated as,
\[pH = - \log (0.25)\]
\[pH = 0.6020\]
Thus, the pH for \[0.1M\] \[{H_2}S{O_4}50(ml)\] + \[0.4M\] \[HCl50(ml)\] is \[0.6020\]. And it is not present in any options.
Thus, the correct answer is option D.
Note: Similar to pH, the concentration of hydroxyl ion contains cal be calculated as, \[pOH = - \log [O{H^ - }]\]
pOH is the negative logarithm of hydroxyl ion present in the solution. The relation between pH and pOH can be written as; \[pOH + pH = 14\].Thus, if the pOH of a solution is known, then the pH of that solution can be calculated.
Complete step by step answer:
Molarity of the solution can be expressed as,
\[M = \dfrac{n}{V}\]
Where,
n-moles of solute(mol/m.mol)
V-volume of solution (l/ml)
\[0.1M\]of \[{H_2}S{O_4}\] is present in \[50(ml)\] the solution. Thus, millimoles present in \[{H_2}S{O_4}\]can be calculated by using the above Molarity formula.
Millimoles of \[{H_2}S{O_4}\]=\[0.1 \times 50\]
$ = 5$ millimoles
Thus, 5 millimoles are present in \[0.1M\]of \[{H_2}S{O_4}\] solution.
Similarly, \[0.4M\]of \[HCl\] is present in \[50(ml)\] the solution. Thus, millimoles present in \[HCl\] can be calculated by using the above Molarity formula.
Millimoles of \[HCl\]=\[0.4 \times 50\]
$ = 20$ millimoles
Thus, 20 millimoles are present in \[0.4M\] of \[HCl\] solution.
Total volume present in the solution = Volume of \[{H_2}S{O_4}\]+Volume of \[HCl\]
$ = 50 + 50$
$ = 100mL$
Total millimoles present in \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL)\; + \; 0}}{{.4M\; HCl 50(mL) = 5 + 20}}\]
$ = 25{{ millimoles}}$
Molarity of \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL) \; +\; 0}}{{.4M HCl 50(mL)}}\] can be calculated as,
\[M = \dfrac{{25m.mol}}{{100ml}}\]
\[M = 0.25M\]
Thus, Molarity of \[0.1M{{ }}{{{H}}_2}S{O_4}{{ 50(mL) \; + \;0}}{{.4M HCl 50(mL) = 0}}{{.25M}}\] which is nothing but the concentration of free hydrogen ion in a solution. This is because \[HCl\] and \[{H_2}S{O_4}\] is a strong acid and thus, it contains free hydrogen ions.
It is known that pH is the negative logarithm of the concentration of hydrogen ion which it contains. This can be written as follows,
\[pH = - \log ({H^ + })\]
Thus, the pH for \[0.1M\] \[{H_2}S{O_4}50(ml)\] + \[0.4M\] \[HCl50(ml)\] can be calculated as,
\[pH = - \log (0.25)\]
\[pH = 0.6020\]
Thus, the pH for \[0.1M\] \[{H_2}S{O_4}50(ml)\] + \[0.4M\] \[HCl50(ml)\] is \[0.6020\]. And it is not present in any options.
Thus, the correct answer is option D.
Note: Similar to pH, the concentration of hydroxyl ion contains cal be calculated as, \[pOH = - \log [O{H^ - }]\]
pOH is the negative logarithm of hydroxyl ion present in the solution. The relation between pH and pOH can be written as; \[pOH + pH = 14\].Thus, if the pOH of a solution is known, then the pH of that solution can be calculated.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

