
The number of carbon atoms present in of acetone (density $1.2\dfrac{g}{{c{m^3}}}$) at 300 K is: $2.0c{m^3}$
A.0.083 N
B.0.042 N
C.0.124N
D.0.166 N
Answer
571.5k+ views
Hint: Acetone is a ketone and its molecular formula is $C{H_3}COC{H_3}$. It means that in one molecule of acetone, the number of carbon atoms present are 3. The formula, \[Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}\] will be used to calculate the mass of the acetone and the mass will be converted to moles.
Complete step by step answer:
Given,
Volume of acetone $ = 2.0c{m^3}$
Density of acetone $ = 1.2\dfrac{g}{{c{m^3}}}$
We know
\[Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}\]
Therefore, $Mass = Density \times Volume$
Mass of acetone \[ = 2 \times 1.2 = 2.4g\]
We know that
Number of moles \[ = \dfrac{{Weight}}{{Moler\,mass}}\]
Molar mass of acetone $ = C{H_3}COC{H_3}$
\[ = 12 + \left( {1 \times 3} \right) + 12 + 16 + 12 + \left( {1 \times 3} \right) = 58g\]
Number of moles of acetone $ = \dfrac{{2.4}}{{58}} = 4.14 \times {10^{ - 2}}$
Number of moles of Carbon atoms \[ = 3 \times 4.14 \times {10^{ - 2}} = 0.124\]
So, the number of carbon atoms present in $2.0c{m^3}$ of acetone is 0.124.
Therefore, the correct answer is option (C).
Note: Acetone also known as dimethyl ketone. Its chemical formula is $C{H_3}COC{H_3}$. It is a member of the ketone family. It is a colourless, volatile and flammable liquid and has a fruity and sweetish odour. Acetone may also be present in urine and blood in small quantities. It is used in the nail polish remover. It is also used to make drugs, plastics. Fibres etc. It is a manufactured chemical but also occurs naturally in plants, trees, forest fires. Its melting point is \[ - {95.4^\circ }C\] and boiling point is \[{56.53^\circ }C\]. Flash point of acetone is ${0^\circ }F$.
Complete step by step answer:
Given,
Volume of acetone $ = 2.0c{m^3}$
Density of acetone $ = 1.2\dfrac{g}{{c{m^3}}}$
We know
\[Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}\]
Therefore, $Mass = Density \times Volume$
Mass of acetone \[ = 2 \times 1.2 = 2.4g\]
We know that
Number of moles \[ = \dfrac{{Weight}}{{Moler\,mass}}\]
Molar mass of acetone $ = C{H_3}COC{H_3}$
\[ = 12 + \left( {1 \times 3} \right) + 12 + 16 + 12 + \left( {1 \times 3} \right) = 58g\]
Number of moles of acetone $ = \dfrac{{2.4}}{{58}} = 4.14 \times {10^{ - 2}}$
Number of moles of Carbon atoms \[ = 3 \times 4.14 \times {10^{ - 2}} = 0.124\]
So, the number of carbon atoms present in $2.0c{m^3}$ of acetone is 0.124.
Therefore, the correct answer is option (C).
Note: Acetone also known as dimethyl ketone. Its chemical formula is $C{H_3}COC{H_3}$. It is a member of the ketone family. It is a colourless, volatile and flammable liquid and has a fruity and sweetish odour. Acetone may also be present in urine and blood in small quantities. It is used in the nail polish remover. It is also used to make drugs, plastics. Fibres etc. It is a manufactured chemical but also occurs naturally in plants, trees, forest fires. Its melting point is \[ - {95.4^\circ }C\] and boiling point is \[{56.53^\circ }C\]. Flash point of acetone is ${0^\circ }F$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

