
The manufacturer of a certain item can sell all he can produce at the selling price of Rs. 60 each. It costs him Rs. 40 in materials and labor to produce each item and he has overhead expenses of Rs. 3000 per week in order to operate the plant. The number of units he should produce and sell in order to make a profit of at least Rs. 1000 per week is:-
(a) 200
(b) 250
(c) 300
(d) 400
Answer
597.9k+ views
HINT: The formula that is used to calculate the profit earned is: Selling Price – Cost Price i.e.:-
Selling Price – Cost Price = Profit Earned
The Rs. 3000 mentioned in the question will be added to the Cost Price, because the shopkeeper is spending that money from his pocket.
Complete step-by-step answer:
Let the number of products manufactured by the manufacturer be ‘x’.
The amount that he spends on labor and materials for one item = Rs. 40
Therefore, the amount that he spends on labor and materials for all the items = Rs. (40x)
Expenses he spends per week in order to operate the plant = Rs. 3000
Therefore, total cost price = Rs. (40 x + 3000)
The selling price of one item = Rs. 60
Therefore, the selling price of all the items = Rs. (60x)
Profit earned = Selling Price – Cost Price
Profit earned per week = Rs. 1000
So, (60x) - (40x + 3000) = 1000
60x – 40x – 3000 = 1000
60x – 40x = 1000 + 3000
20x = 4000
x = \[\dfrac{4000}{20}\]
x = 200
Therefore, x = 200.
Therefore, the number unit the manufacturer needs to produce in a week to earn a profit of Rs. 1000 is 100.
Therefore, the answer of this question is (a) 200.
NOTE: One must do all the calculations in this question very carefully.
It is also very important to know the formula to calculate the profit that is as follows
Profit=Selling price-Cost price
Also not only in this question, the students must be very careful while solving any such questions as if there is any mistake in the calculus, then the answer can come out to be wrong.
Selling Price – Cost Price = Profit Earned
The Rs. 3000 mentioned in the question will be added to the Cost Price, because the shopkeeper is spending that money from his pocket.
Complete step-by-step answer:
Let the number of products manufactured by the manufacturer be ‘x’.
The amount that he spends on labor and materials for one item = Rs. 40
Therefore, the amount that he spends on labor and materials for all the items = Rs. (40x)
Expenses he spends per week in order to operate the plant = Rs. 3000
Therefore, total cost price = Rs. (40 x + 3000)
The selling price of one item = Rs. 60
Therefore, the selling price of all the items = Rs. (60x)
Profit earned = Selling Price – Cost Price
Profit earned per week = Rs. 1000
So, (60x) - (40x + 3000) = 1000
60x – 40x – 3000 = 1000
60x – 40x = 1000 + 3000
20x = 4000
x = \[\dfrac{4000}{20}\]
x = 200
Therefore, x = 200.
Therefore, the number unit the manufacturer needs to produce in a week to earn a profit of Rs. 1000 is 100.
Therefore, the answer of this question is (a) 200.
NOTE: One must do all the calculations in this question very carefully.
It is also very important to know the formula to calculate the profit that is as follows
Profit=Selling price-Cost price
Also not only in this question, the students must be very careful while solving any such questions as if there is any mistake in the calculus, then the answer can come out to be wrong.
Recently Updated Pages
Two men on either side of the cliff 90m height observe class 10 maths CBSE

What happens to glucose which enters nephron along class 10 biology CBSE

Cutting of the Chinese melon means A The business and class 10 social science CBSE

Write a dialogue with at least ten utterances between class 10 english CBSE

Show an aquatic food chain using the following organisms class 10 biology CBSE

A circle is inscribed in an equilateral triangle and class 10 maths CBSE

Trending doubts
Which of the following does not have a fundamental class 10 physics CBSE

What is the full form of POSCO class 10 social science CBSE

State BPT theorem and prove it class 10 maths CBSE

A Gulab jamun contains sugar syrup up to about 30 of class 10 maths CBSE

Write the difference between soap and detergent class 10 chemistry CBSE

A triangle ABC is drawn to circumscribe a circle of class 10 maths CBSE

