
The input resistance of a common emitter transistor amplifier, if the output resistance is \[500k\Omega \], the current gain $\alpha = 0.98$ and power gain is $6.0625 \times {10^6}$ is:
A. $198\Omega $
B. $300\Omega $
C. $100\Omega $
D. $400\Omega $
Answer
607.8k+ views
Hint: We should remember the basic concepts and formula of a common emitter transistor amplifier i.e. $\delta V = \beta \dfrac{{{R_0}}}{{{R_i}}}$ and also the relation between the $\alpha $ and $\beta $ as $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$.
Formula used – 1) $\Delta V = \beta \dfrac{{{R_0}}}{{{R_i}}}$
2) $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
3) $\Delta P = \beta \times \Delta V$
Complete Step-by-Step solution:
Given, ${R_0} = 500\Omega $
$\alpha = 0.98$ and $\Delta P = 6.0625 \times {10^6}$
Voltage gain, $\Delta V = \beta \dfrac{{{R_0}}}{{{R_i}}}$
Also, $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$$ = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}}$=49
$\Delta V = (49)(\dfrac{{500}}{{{R_i}}})$
\[Power{\text{ }}gain\;(\Delta P) = Current\;gain(\beta ) \times voltage\;gain(\Delta V)\]
\[\
6.0625 \times {10^6} = 49 \times 49 \times (\dfrac{{500}}{{{R_i}}}) \\
\Rightarrow {R_i} = 198\Omega \\
\]
Hence, the correct answer is option A.
Note- In common emitter transistor amplifier, we should know that the $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$ and the relationship between power gain, current gain and voltage gain i.e. \[Power{\text{ }}gain\;(\Delta P) = Current\;gain(\beta ) \times voltage\;gain(\Delta V)\].
Formula used – 1) $\Delta V = \beta \dfrac{{{R_0}}}{{{R_i}}}$
2) $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
3) $\Delta P = \beta \times \Delta V$
Complete Step-by-Step solution:
Given, ${R_0} = 500\Omega $
$\alpha = 0.98$ and $\Delta P = 6.0625 \times {10^6}$
Voltage gain, $\Delta V = \beta \dfrac{{{R_0}}}{{{R_i}}}$
Also, $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$$ = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}}$=49
$\Delta V = (49)(\dfrac{{500}}{{{R_i}}})$
\[Power{\text{ }}gain\;(\Delta P) = Current\;gain(\beta ) \times voltage\;gain(\Delta V)\]
\[\
6.0625 \times {10^6} = 49 \times 49 \times (\dfrac{{500}}{{{R_i}}}) \\
\Rightarrow {R_i} = 198\Omega \\
\]
Hence, the correct answer is option A.
Note- In common emitter transistor amplifier, we should know that the $\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$ and the relationship between power gain, current gain and voltage gain i.e. \[Power{\text{ }}gain\;(\Delta P) = Current\;gain(\beta ) \times voltage\;gain(\Delta V)\].
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

The draft of the Preamble of the Indian Constitution class 10 social science CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who gave "Inqilab Zindabad" slogan?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

