
The given distribution shows the number of runs scored by some by some top batsmen of the world in one-day international cricket matches. Find the mode of the data.
Runs scored Number of batsmen $3000 - 4000$ $4$ $4000 - 5000$ $18$ $5000 - 6000$ $9$ $6000 - 7000$ $7$ $7000 - 8000$ $6$ $8000 - 9000$ $3$ $9000 - 10000$ $1$ $10000 - 11000$ $1$
| Runs scored | Number of batsmen |
| $3000 - 4000$ | $4$ |
| $4000 - 5000$ | $18$ |
| $5000 - 6000$ | $9$ |
| $6000 - 7000$ | $7$ |
| $7000 - 8000$ | $6$ |
| $8000 - 9000$ | $3$ |
| $9000 - 10000$ | $1$ |
| $10000 - 11000$ | $1$ |
Answer
588.6k+ views
Hint: For finding the mode of the group data we use the formula Estimated mode = $L + \dfrac{{{f_m} - {f_{m - 1}}}}{{({f_m} - {f_{m - 1}}) + ({f_m} - {f_{m + 1}})}} \times w$ ,Modal group is the group which have maximum frequency Modal group is $4000 - 5000$ , L = $4000$ is the lower class boundary of the modal group ,${f_{m - 1}}$ = $4$ is the frequency of the group before the modal group,${f_m} = 18$ is the frequency of the modal group, ${f_{m + 1}}$ = $9$ is the frequency of the group after the modal group ,w = $1000$ is the group width
Complete step by step answer:
In this case we have to find the mode of the given data ,
Mode is the number that appears most frequently in a data set . In the grouped data we use the formula for mode that is ,
Estimated mode = $L + \dfrac{{{f_m} - {f_{m - 1}}}}{{({f_m} - {f_{m - 1}}) + ({f_m} - {f_{m + 1}})}} \times w$
Modal group is the group which have maximum frequency.
where $L$ is the lower class boundary of the modal group
${f_{m - 1}}$ is the frequency of the group before the modal group
${f_m}$ is the frequency of the modal group
${f_{m + 1}}$ is the frequency of the group after the modal group
$w$ is the group width.
For the given question
The modal group is $4000 - 5000$ because its frequency is maximum that is $18$.
$L= 4000$ is the lower class boundary of the modal group
${f_{m - 1}}$ = $4$ is the frequency of the group before the modal group
${f_m} = 18$ is the frequency of the modal group
${f_{m + 1}}$ = $9$ is the frequency of the group after the modal group
w = $1000$ is the group width .
By putting these values in the mode equation we get ,
Estimated mode = $4000 + \dfrac{{18 - 4}}{{(18 - 4) + (18 - 9)}} \times 1000$
= $4000 + \dfrac{{14}}{{14 + 9}} \times 1000$
= $4000 + \dfrac{{14}}{{23}} \times 1000$
After dividing $14$ by $23$ we get $0.608695$ hence ,
$4000 + 0.608695 \times 1000$
$4000 + 608.695$
$4608.695$
$\therefore $ The mode of the given question is $4608.695$.
Note:
For the mean of grouped data Mean = $\dfrac{{\sum {f \times } X}}{{\sum f }}$ where $X$ is the midpoint of group and f is frequency of data .
For the Median of the group data, we use the formula Median = $ = L + \dfrac{{\dfrac{n}{2} - B}}{G} \times w$ where: $L$ is the lower class boundary of the group containing the median, $n$ is the total number of values, $B$ is the cumulative frequency of the groups before the median group, $G$ is the frequency of the median group,w is the group width
Complete step by step answer:
In this case we have to find the mode of the given data ,
Mode is the number that appears most frequently in a data set . In the grouped data we use the formula for mode that is ,
Estimated mode = $L + \dfrac{{{f_m} - {f_{m - 1}}}}{{({f_m} - {f_{m - 1}}) + ({f_m} - {f_{m + 1}})}} \times w$
Modal group is the group which have maximum frequency.
where $L$ is the lower class boundary of the modal group
${f_{m - 1}}$ is the frequency of the group before the modal group
${f_m}$ is the frequency of the modal group
${f_{m + 1}}$ is the frequency of the group after the modal group
$w$ is the group width.
For the given question
The modal group is $4000 - 5000$ because its frequency is maximum that is $18$.
$L= 4000$ is the lower class boundary of the modal group
${f_{m - 1}}$ = $4$ is the frequency of the group before the modal group
${f_m} = 18$ is the frequency of the modal group
${f_{m + 1}}$ = $9$ is the frequency of the group after the modal group
w = $1000$ is the group width .
By putting these values in the mode equation we get ,
Estimated mode = $4000 + \dfrac{{18 - 4}}{{(18 - 4) + (18 - 9)}} \times 1000$
= $4000 + \dfrac{{14}}{{14 + 9}} \times 1000$
= $4000 + \dfrac{{14}}{{23}} \times 1000$
After dividing $14$ by $23$ we get $0.608695$ hence ,
$4000 + 0.608695 \times 1000$
$4000 + 608.695$
$4608.695$
$\therefore $ The mode of the given question is $4608.695$.
Note:
For the mean of grouped data Mean = $\dfrac{{\sum {f \times } X}}{{\sum f }}$ where $X$ is the midpoint of group and f is frequency of data .
For the Median of the group data, we use the formula Median = $ = L + \dfrac{{\dfrac{n}{2} - B}}{G} \times w$ where: $L$ is the lower class boundary of the group containing the median, $n$ is the total number of values, $B$ is the cumulative frequency of the groups before the median group, $G$ is the frequency of the median group,w is the group width
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

