
The density of a solution prepared by dissolving 120 g urea (Mol. Mass = 60) in 1000 g of water is 1.15 g/mL. The molarity of this solution is:
a.) 0.50 M
b.) 1.78 M
c.) 1.02 M
d.) 2.05 M
Answer
558.6k+ views
Hint: To solve this question first we have to understand the term molarity. Molarity is used to define the concentration of a solution.
Complete step by step answer:
- Molarity is the method to define concentration of a solution in a unit of mol/L. Molarity of any solution is defined as, “number of moles of solute per liter of solution”. It is represented by the symbol ‘M’.
- The formula of molarity is mentioned below:
\[\text{Molarity=}\dfrac{\text{moles of solute (mol)}}{\text{volume of solution (L)}}\text{x}1000\]
- We need to calculate the moles of solute and volume to calculate the molarity.
Number of moles is calculated by the ratio of given weight to the molar mass of the compound
Number of moles =\[\dfrac{120}{60} = 2\]
Volume is calculated by the ratio of mass and density. Mass of the solution will be equal to the sum of mass of water and mass of urea.
Mass of solution = $1000 + 120 = 1120g$
Given, the density of the solution = 1.15g/ml
\[volume=\dfrac{1120}{1.15}=973.9\]
Now, we can calculate the Molarity of the solution
\[\begin{align}
& \text{Molarity=}\dfrac{\text{moles of solute (mol)}}{\text{volume of solution (L)}}\text{x}1000 \\
& =\dfrac{2}{973.9}\times 1000 \\
& =2.05mol/L \\
\end{align}\]
So the correct answer is “D”:
Note: Do not get confused between molarity and molality. Molality of any solution is defined as, “the number of moles of solute present per kg of solvent”. Therefore, its unit is mol/kg. It is denoted by ‘m’.
Complete step by step answer:
- Molarity is the method to define concentration of a solution in a unit of mol/L. Molarity of any solution is defined as, “number of moles of solute per liter of solution”. It is represented by the symbol ‘M’.
- The formula of molarity is mentioned below:
\[\text{Molarity=}\dfrac{\text{moles of solute (mol)}}{\text{volume of solution (L)}}\text{x}1000\]
- We need to calculate the moles of solute and volume to calculate the molarity.
Number of moles is calculated by the ratio of given weight to the molar mass of the compound
Number of moles =\[\dfrac{120}{60} = 2\]
Volume is calculated by the ratio of mass and density. Mass of the solution will be equal to the sum of mass of water and mass of urea.
Mass of solution = $1000 + 120 = 1120g$
Given, the density of the solution = 1.15g/ml
\[volume=\dfrac{1120}{1.15}=973.9\]
Now, we can calculate the Molarity of the solution
\[\begin{align}
& \text{Molarity=}\dfrac{\text{moles of solute (mol)}}{\text{volume of solution (L)}}\text{x}1000 \\
& =\dfrac{2}{973.9}\times 1000 \\
& =2.05mol/L \\
\end{align}\]
So the correct answer is “D”:
Note: Do not get confused between molarity and molality. Molality of any solution is defined as, “the number of moles of solute present per kg of solvent”. Therefore, its unit is mol/kg. It is denoted by ‘m’.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

