
The cost of 2 milk chocolate packets with 50 chocolates in each packet is 1000. The cost of 5 packets of caramel chocolates with 75 chocolates in each packet is Rs. 1500. Which types of chocolates cost less?
Answer
554.1k+ views
Hint: We are given 2 kinds of chocolates along with their cost in some way, we will first find the cost of both kind of chocolate for each piece. To do so, we will first find the total chocolates brought of each kind. Once we have the total chocolates we will find the cost of a single piece of milk chocolate as well as caramel chocolate.
Complete step by step answer:
We are given that there are two different kinds of chocolates which are sold in different types. The first chocolate is milk chocolate. There were 2 packets of milk chocolate where each consist of 50 pieces which is sold for Rs. 1000.
So, we will first find the rate of this chocolate. Now we are given that 1 chocolate packet has 50 chocolates. This means,
1 packet = 50 chocolates
Since we have 2 packets, so by using the unitary method, we have,
\[2\times 1\text{ packet}=2\times 50\text{ chocolates}\]
\[\Rightarrow 2\text{ packets}=100\text{ chocolates}\]
So, in 2 packets we will have 100 chocolates as the cost of 2 packets was Rs. 1000. It means,
Cost of 100 chocolates = Rs. 1000
So, we first find the cost of 1 chocolate
\[\text{Cost of }1\text{ chocolate}=\dfrac{1000}{100}\]
Simplifying, we get,
\[\Rightarrow \text{Cost of }1\text{ milk chocolate}=Rs.10\]
Now we will look for the cost of other chocolate. Secondly, we have caramel chocolate. 5 packets of caramel chocolates are sold for Rs. 1500.
As, 1 packet of caramel consists of 75 chocolates, it means,
1 packet of caramel = 75 chocolates
So, by unitary method,
\[5\text{ packets of caramel}=5\times 75\text{ chocolates}\]
\[\Rightarrow 5\text{ packets of caramel}=375\text{ chocolates}\]
So, we get, in 5 packets, we have 375 pieces of caramel chocolates as 5 packets cost Rs. 1500, it means
375 pieces of caramel chocolate = Rs. 1500
So,
\[1\text{ piece of caramel chocolate}=\dfrac{1500}{375}\]
\[\Rightarrow 1\text{ piece of caramel chocolate}=4\]
So, we get,
1 piece of caramel chocolate cost = Rs. 4
So, clearly, caramel chocolate cost less.
Note:
The unitary method is useful in such calculations. It will direct us that if we know the cost of 1 piece then we can find the cost of n pieces by multiplying by n. Also, if we know the cost of n pieces then we can find the cost of 1 piece by dividing the total cost by n.
Complete step by step answer:
We are given that there are two different kinds of chocolates which are sold in different types. The first chocolate is milk chocolate. There were 2 packets of milk chocolate where each consist of 50 pieces which is sold for Rs. 1000.
So, we will first find the rate of this chocolate. Now we are given that 1 chocolate packet has 50 chocolates. This means,
1 packet = 50 chocolates
Since we have 2 packets, so by using the unitary method, we have,
\[2\times 1\text{ packet}=2\times 50\text{ chocolates}\]
\[\Rightarrow 2\text{ packets}=100\text{ chocolates}\]
So, in 2 packets we will have 100 chocolates as the cost of 2 packets was Rs. 1000. It means,
Cost of 100 chocolates = Rs. 1000
So, we first find the cost of 1 chocolate
\[\text{Cost of }1\text{ chocolate}=\dfrac{1000}{100}\]
Simplifying, we get,
\[\Rightarrow \text{Cost of }1\text{ milk chocolate}=Rs.10\]
Now we will look for the cost of other chocolate. Secondly, we have caramel chocolate. 5 packets of caramel chocolates are sold for Rs. 1500.
As, 1 packet of caramel consists of 75 chocolates, it means,
1 packet of caramel = 75 chocolates
So, by unitary method,
\[5\text{ packets of caramel}=5\times 75\text{ chocolates}\]
\[\Rightarrow 5\text{ packets of caramel}=375\text{ chocolates}\]
So, we get, in 5 packets, we have 375 pieces of caramel chocolates as 5 packets cost Rs. 1500, it means
375 pieces of caramel chocolate = Rs. 1500
So,
\[1\text{ piece of caramel chocolate}=\dfrac{1500}{375}\]
\[\Rightarrow 1\text{ piece of caramel chocolate}=4\]
So, we get,
1 piece of caramel chocolate cost = Rs. 4
So, clearly, caramel chocolate cost less.
Note:
The unitary method is useful in such calculations. It will direct us that if we know the cost of 1 piece then we can find the cost of n pieces by multiplying by n. Also, if we know the cost of n pieces then we can find the cost of 1 piece by dividing the total cost by n.
Recently Updated Pages
Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
The shortest day of the year in India

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

