
The cost of 2 dozen bananas is Rs. 36. How many bananas can be purchased with Rs. 45?
Answer
603.9k+ views
Hint: First, convert 2 dozens to 24 units. Let x be the required number of bananas that can be purchased with Rs. 45. Find the cost of one banana. Then divide Rs. 45 by this cost of 1 banana to get the final answer.
Complete step-by-step answer:
In this question, we are given that the cost of 2 dozen bananas is Rs. 36.
We need to find the number of bananas that can be purchased with Rs. 45.
We know that a dozen is equal to 12 units.
So, 2 dozen bananas is equal to 24 bananas.
Hence, we are given that the cost of 24 bananas is Rs. 36.
Now, let x be the required number of bananas that can be purchased with Rs. 45.
We will use the unitary method to solve this question.
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
24 bananas cost Rs. 36.
So, the cost of a single banana is equal to Rs. $\dfrac{36}{24}$ or Rs. 1.5
Now, we are given that we have Rs. 45. To find the number of bananas that can be purchased, we will divide Rs. 45 with the cost of 1 banana which is Rs. 1.5
The number of bananas that can be purchased with Rs. 45 is $\dfrac{45}{1.5}=30$
Hence, 30 bananas can be purchased with Rs. 45.
This is the final answer.
Note: In this question, it is important to know the following: a dozen is equal to 12 units, and that the unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
Complete step-by-step answer:
In this question, we are given that the cost of 2 dozen bananas is Rs. 36.
We need to find the number of bananas that can be purchased with Rs. 45.
We know that a dozen is equal to 12 units.
So, 2 dozen bananas is equal to 24 bananas.
Hence, we are given that the cost of 24 bananas is Rs. 36.
Now, let x be the required number of bananas that can be purchased with Rs. 45.
We will use the unitary method to solve this question.
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
24 bananas cost Rs. 36.
So, the cost of a single banana is equal to Rs. $\dfrac{36}{24}$ or Rs. 1.5
Now, we are given that we have Rs. 45. To find the number of bananas that can be purchased, we will divide Rs. 45 with the cost of 1 banana which is Rs. 1.5
The number of bananas that can be purchased with Rs. 45 is $\dfrac{45}{1.5}=30$
Hence, 30 bananas can be purchased with Rs. 45.
This is the final answer.
Note: In this question, it is important to know the following: a dozen is equal to 12 units, and that the unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 7 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


