Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Seema buys c pounds of cake to feed k people at the party. If k+n people come to the party. How many pounds of cake must seema to be bought to feed everyone at the party?

Answer
VerifiedVerified
509.7k+ views
Hint:
Find how much 1 person can consume cake then by use of that 1 person find how much k+n persons can consume cake.

Complete step by step solution:
Given that $c$ pounds cake will be consumed by $k$ persons. We can write this as:
$k$ Persons consume cake = $c$ pounds
Therefore, $1$ Person consume cake = $\dfrac{c}{k}$ pounds
Now, $k + n$ people came to the party.
Therefore, $k + n$ people consume cake =
Now, she already buys $c$ pounds of cake. Therefore she needs $\dfrac{{cn}}{k}$ pounds of cake more to feed $k + n$ people.

Hence, Option (D) is correct.

Additional Information:
Suppose you have 20Kg mango which you buy for 120 Rs. Now you want the price for 30Kg mangoes.
Here you will see you need price and you want to convert Kg to price for mango.
Now, the unit you have i.e., Kg place it on the left side and you need price place it on the right side,
Therefore, 20Kg of mangoes = 120 Rs
Now find the price for 1Kg of mango. Therefore,
1 Kg of mango = $\dfrac{{120}}{{20}} = 6$ Rs.
From this 1 unit i.e, 1Kg of mango price you can find out any Kg of mangoes price.
As we have to find the mango price for 30 Kg. Multiply both sides by 30
$ \Rightarrow 30$ Kg of mangoes = $6 \times 30 = 180$ Rs.
Hence, by using this method you can tackle any question of this type.

Note:
While solving these types of problems always remember that first find the value for 1 unit by taking them on the left side and in which quantity you want to find the answer. Place them on the right side so that with the help of 1 unit you can calculate any number of the unit. For more information, additional information is given below.
WhatsApp Banner