Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

How much rupees are necessary for Jigna to buy $5$ toothbrush and toothpaste, each costing Rs.$12.50$ and toothpaste costing Rs.$34.50$?

Answer
VerifiedVerified
508.2k+ views
Hint: We are given the cost for one toothbrush and one toothpaste. To find the cost for $5$ toothbrush and add it with the cost of toothpaste, to get the required solution.
Complete step by step answer:

We are given the cost of toothbrush and toothpaste.
So, the cost of one toothbrush in rupees$=12.50$.
We have to take $5$ toothbrushes.
So the cost of five toothbrushes in rupees$=5\times $cost of one toothbrush in rupees
Cost of five toothbrushes$=5\times 12.50$
Simplifying we get,
Cost of five toothbrushes in rupees$=62.50$.
Now we are also given the cost of toothpaste.
Cost of toothpaste in rupees$=34.50$
Now we have to find how much rupees are necessary to buy all the above items.
So for that, Total rupees necessary for Jigna to buy $5$toothbrush and toothpaste$=$ Cost of $5$ toothbrushes in rupees$+$ Cost of toothpaste in rupees.
So we get, from above,
Total rupees necessary for Jigna$=62.50+34.50=97$.
So Jigna needs $97$ rupees to buy $5$ toothbrush and toothpaste, each costing Rs.$12.50$ and toothpaste costing Rs.$34.50$.

Note: You should understand the denominations. Also, while solving the problem there should not be interchanging between the values. The concept should be clear that for this much rupees we get this much.
Additional information: Every currency note or coin has a monetary value. The number of notes you have multiplied with the monetary value of the note gives you the total money you got. Arithmetic operations( Addition and Subtraction) are also applicable to currency notes. For a two-digit value of money there are so many ways, so just imagine how many combinations of currency notes and coins would be there in larger numbers. That is why it is very important to understand denominations.
WhatsApp Banner