
How many protons, electrons and neutrons are present in 0.18g \[{}_{15}^{30}P\]?
Answer
591.3k+ views
Hint: 30g is the atomic weight of phosphorus for Avogadro number of atoms. Try to find out the number of moles present in 0.18g of Phosphorus. Then calculate the number of atoms present in 0.18g Phosphorous.
Complete Answer:
Phosphorous, P is an element in the periodic table having the atomic number, $Z=15$ and atomic mass number, $A=30$.
- We know that in an atom, number of electrons = number of protons =$Z=15$
- Number of neutrons in an atom is the difference between atomic mass number and atomic number i.e. $(A-Z)=30-15=15$
- 1 mole of P contains Avogadro’s number of atoms, ${{N}_{A}}$ \[(6.023\times {{10}^{23}})\] which is equal to 30g.
- So now, we need to calculate the number of moles of Phosphorus are present in 0.18g.
\[1\text{ mole}=30g\]
\['x'\text{moles}=0.18g\]
- By cross-multiplication we obtain,
\[x=\frac{0.18}{30}=6\times {{10}^{-3}}\text{moles}\]
- Therefore, 0.18g of P contains $6\times {{10}^{-3}}moles$.
\[1\,\text{mole}\,=\,{{N}_{A}}\,\text{atoms}=6.023\times {{10}^{23}}\text{atoms}\]
$\ 6\times {{10}^{-3}}\,\text{moles}=\ 6\times {{10}^{-3}}\times {{N}_{A}}\ \text{atoms}\,=6\times {{10}^{-3}}\times 6.023\times {{10}^{23}}\,\text{atoms}$
- Thus, 0.18g of P contains $3.614\times {{10}^{21}}$atoms.
- Now that we have found out the number of atoms present in 0.18g P. Let’s calculate the number of protons.
Number of protons $=15\times 3.614\times {{10}^{21}}=5.421\times {{10}^{22}}$
Similarly, number of electrons $=5.421\times {{10}^{22}}$
$\begin{align}
& \text{Number of neutrons}=(A-Z)\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =(30-15)\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =15\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =5.421\times {{10}^{22}}
\end{align}$
Therefore, the total number of protons, electrons and neutrons is the same which is equal to $5.421\times {{10}^{22}}$.
Note:
Remember atomic mass number (Z) gives the mass of 1 mole of atoms of any element present in the periodic table. Don’t get confused with the term “mole” and “molecule”. One mole contains Avogadro’s number of atoms/molecules i.e. $6.023\times {{10}^{23}}$.
Complete Answer:
Phosphorous, P is an element in the periodic table having the atomic number, $Z=15$ and atomic mass number, $A=30$.
- We know that in an atom, number of electrons = number of protons =$Z=15$
- Number of neutrons in an atom is the difference between atomic mass number and atomic number i.e. $(A-Z)=30-15=15$
- 1 mole of P contains Avogadro’s number of atoms, ${{N}_{A}}$ \[(6.023\times {{10}^{23}})\] which is equal to 30g.
- So now, we need to calculate the number of moles of Phosphorus are present in 0.18g.
\[1\text{ mole}=30g\]
\['x'\text{moles}=0.18g\]
- By cross-multiplication we obtain,
\[x=\frac{0.18}{30}=6\times {{10}^{-3}}\text{moles}\]
- Therefore, 0.18g of P contains $6\times {{10}^{-3}}moles$.
\[1\,\text{mole}\,=\,{{N}_{A}}\,\text{atoms}=6.023\times {{10}^{23}}\text{atoms}\]
$\ 6\times {{10}^{-3}}\,\text{moles}=\ 6\times {{10}^{-3}}\times {{N}_{A}}\ \text{atoms}\,=6\times {{10}^{-3}}\times 6.023\times {{10}^{23}}\,\text{atoms}$
- Thus, 0.18g of P contains $3.614\times {{10}^{21}}$atoms.
- Now that we have found out the number of atoms present in 0.18g P. Let’s calculate the number of protons.
Number of protons $=15\times 3.614\times {{10}^{21}}=5.421\times {{10}^{22}}$
Similarly, number of electrons $=5.421\times {{10}^{22}}$
$\begin{align}
& \text{Number of neutrons}=(A-Z)\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =(30-15)\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =15\times 3.614\times {{10}^{21}} \\
& =5.421\times {{10}^{22}}
\end{align}$
Therefore, the total number of protons, electrons and neutrons is the same which is equal to $5.421\times {{10}^{22}}$.
Note:
Remember atomic mass number (Z) gives the mass of 1 mole of atoms of any element present in the periodic table. Don’t get confused with the term “mole” and “molecule”. One mole contains Avogadro’s number of atoms/molecules i.e. $6.023\times {{10}^{23}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

