
What is the $pH$ of the buffer prepared by mixing $300cc$ of $0.3M$$N{H_3}$ with $500cc$ of $0.5M$ $N{H_4}Cl$ ? ${K_b}$ for $N{H_3}$ is $1.8 \times {10^{ - 5}}$
A. $8.1187$
B. $9.8117$
C. $8.8117$
D. None of the above
Answer
564.9k+ views
Hint: A buffer solution is a mixture of a weak acid or base with its salt. Here we are given an alkaline buffer where $N{H_3}$ is a weak base and its salt is $N{H_4}Cl$. ${K_b}$ is a base dissociation constant, from here we can calculate $p{K_b}$ which will help us calculate the value of $pOH$. Sum of $pH$ and $pOH$ is $14$.
Complete Step by step answer:
A buffer solution is a mixture of a weak acid or base with its salt. A buffer solution resists change in its $pH$ when a strong base or an acid is added to it. There are two types of buffer solutions that are acidic and alkaline. An acidic buffer is a mixture of a weak acid with its salt. Here we are given an alkaline buffer where $N{H_3}$ is a weak base and its salt is $N{H_4}Cl$. ${K_b}$ is a base dissociation constant, it tells us how much base dissociates into its consequent ions. Here ${K_b}$ for $N{H_3}$ is $1.8 \times {10^{ - 5}}$
Molarity is defined as the number of moles of solute in a given volume of solution.
Molarity$ = \dfrac{{mol}}{V}$…….$\left( 1 \right)$
$mol = $Number of moles
$V = $ Volume of solution $\left( L \right)$
Here molarity of $N{H_3}$ is $0.3M$ and volume is $300cc$. Putting these values in $\left( 1 \right)$
$\Rightarrow 0.3M = \dfrac{mol}{0.3}$
$\Rightarrow mol = 0.09mol$
Similarly, we will calculate the number of moles of $N{H_4}Cl$
$
\Rightarrow mol = 0.5M \times 0.5L
\Rightarrow mol = 0.25mol
$
$p{K_b}$ is defined as the negative of $\log {K_b}$. It tells about the strength of the base.
$p{K_b} = - \log {K_b}$. Putting $${K_b} = 1.8 \times {10^{ - 5}}$$
$ \Rightarrow p{k_b} = 4.75$
Since we are given an alkaline buffer, we will calculate $pOH$ of the solution. $pOH$ tells the amount of $O{H^ - }$ in the solution.
$pOH = p{K_b} + \log \dfrac{{salt}}{{base}}$
$\Rightarrow pOH = 4.75 + {\log} \dfrac{{0.25}}{{0.09}}$
$\Rightarrow pOH = 4.75 - 0.493$
From here we get $pOH = 4.307$. We know that sum of $pH$ and $pOH$ is $14$
$\Rightarrow pH = 14 - 4.307$
$ \Rightarrow pH = 8.8117$
Therefore the correct option is A.
Note: It is important to note that correct $SI$ units should be used. For example, the volume of solution is given in $cc$. It should be converted into liters. The following conversion can be used.
$1L = 1000cc$
Complete Step by step answer:
A buffer solution is a mixture of a weak acid or base with its salt. A buffer solution resists change in its $pH$ when a strong base or an acid is added to it. There are two types of buffer solutions that are acidic and alkaline. An acidic buffer is a mixture of a weak acid with its salt. Here we are given an alkaline buffer where $N{H_3}$ is a weak base and its salt is $N{H_4}Cl$. ${K_b}$ is a base dissociation constant, it tells us how much base dissociates into its consequent ions. Here ${K_b}$ for $N{H_3}$ is $1.8 \times {10^{ - 5}}$
Molarity is defined as the number of moles of solute in a given volume of solution.
Molarity$ = \dfrac{{mol}}{V}$…….$\left( 1 \right)$
$mol = $Number of moles
$V = $ Volume of solution $\left( L \right)$
Here molarity of $N{H_3}$ is $0.3M$ and volume is $300cc$. Putting these values in $\left( 1 \right)$
$\Rightarrow 0.3M = \dfrac{mol}{0.3}$
$\Rightarrow mol = 0.09mol$
Similarly, we will calculate the number of moles of $N{H_4}Cl$
$
\Rightarrow mol = 0.5M \times 0.5L
\Rightarrow mol = 0.25mol
$
$p{K_b}$ is defined as the negative of $\log {K_b}$. It tells about the strength of the base.
$p{K_b} = - \log {K_b}$. Putting $${K_b} = 1.8 \times {10^{ - 5}}$$
$ \Rightarrow p{k_b} = 4.75$
Since we are given an alkaline buffer, we will calculate $pOH$ of the solution. $pOH$ tells the amount of $O{H^ - }$ in the solution.
$pOH = p{K_b} + \log \dfrac{{salt}}{{base}}$
$\Rightarrow pOH = 4.75 + {\log} \dfrac{{0.25}}{{0.09}}$
$\Rightarrow pOH = 4.75 - 0.493$
From here we get $pOH = 4.307$. We know that sum of $pH$ and $pOH$ is $14$
$\Rightarrow pH = 14 - 4.307$
$ \Rightarrow pH = 8.8117$
Therefore the correct option is A.
Note: It is important to note that correct $SI$ units should be used. For example, the volume of solution is given in $cc$. It should be converted into liters. The following conversion can be used.
$1L = 1000cc$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

