One mole of ${C{O_2}}$ contains?
(A). $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms of oxygen
(B). $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms of carbon
(C). $18.10\times {{10} ^ {23}} $ molecules of ${C{O_2}}$
(D) $3$g atoms of ${C{O_2}}$
Answer
590.9k+ views
- Hint: In the question we have to answer that one mole of CO2 contains how many entities just like one dozen bananas contains how many bananas.
Complete step by step answer:
Let’s dive into mole,
We know that one mole is the amount of a substance that contains as many particles or entities as there are in exactly $12$ g of the 12C isotope.
i.e. one mole of any element (or $1$ g atom) = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms.
Now, in the question the given compound CO2 there are two oxygen atoms and one carbon atom. Therefore, one mole of CO2 contains one mole of carbon and two moles of oxygen.
$1$ mole of CO2 = $1$ mole of C = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms of carbon.
$1$ mole of CO2 = $2$ mole of O = $2\times 6.02\times {{10} ^ {23}} $ = $12.04\times {{10} ^ {23}} $ atoms of oxygen.
But according to definition of mole,
$1$ mole of CO2 = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ molecules of CO2
Therefore, options (b) is correct.
Note: Here $6.02\times {{10} ^ {23}} $ is known as Avogadro’s number (NA). It represents us the number of atoms/molecules/entities present in one mole of a substance. The mole concept is a bit confusing for most students , so I recommend that please read it carefully and as many times as you can. Also try to compare it with daily measurements.
Complete step by step answer:
Let’s dive into mole,
We know that one mole is the amount of a substance that contains as many particles or entities as there are in exactly $12$ g of the 12C isotope.
i.e. one mole of any element (or $1$ g atom) = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms.
Now, in the question the given compound CO2 there are two oxygen atoms and one carbon atom. Therefore, one mole of CO2 contains one mole of carbon and two moles of oxygen.
$1$ mole of CO2 = $1$ mole of C = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ atoms of carbon.
$1$ mole of CO2 = $2$ mole of O = $2\times 6.02\times {{10} ^ {23}} $ = $12.04\times {{10} ^ {23}} $ atoms of oxygen.
But according to definition of mole,
$1$ mole of CO2 = $6.02\times {{10} ^ {23}} $ molecules of CO2
Therefore, options (b) is correct.
Note: Here $6.02\times {{10} ^ {23}} $ is known as Avogadro’s number (NA). It represents us the number of atoms/molecules/entities present in one mole of a substance. The mole concept is a bit confusing for most students , so I recommend that please read it carefully and as many times as you can. Also try to compare it with daily measurements.
Recently Updated Pages
10 examples of friction in our daily life

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

What are derived physical quantities Give any two examples class 11 physics CBSE

