
One mole each of hydrogen and iodine are allowed to react at \[{{100K}}\] till the equilibrium is reached. Calculate the composition of equilibrium mixture if ${{K = 65}}{{.5}}$.
Answer
558.3k+ views
Hint: We have to remember the law of mass action which gives the relation between the equilibrium constant and concentrations of reactants and products. We need to use an ICE table to solve this problem. ICE table stands for Initial, Change and Equilibrium.
Complete step by step answer:
Consider the chemical reaction of hydrogen and iodine as given below:
${{{H}}_2} + {{{I}}_2} \to 2{{HI}}$
At initial concentration, number of moles of hydrogen, iodine and hydrogen iodide are given below:
$1$ , $1$ , $0$
Change in concentration required to reach equilibrium is given below:
$1 - \alpha $ , $1 - \alpha $ , $2\alpha $
We know that equilibrium constant, ${{K}} = 65.5$. This is calculated by the following formula:
${{K = }}\dfrac{{{{\left[ {{{HI}}} \right]}^2}}}{{\left[ {{{{H}}_2}} \right]\left[ {{{{I}}_2}} \right]}}$
Substituting the value of equilibrium constant, we get
\[{{65}}{{.5 = }}\dfrac{{{{\left( {2\alpha } \right)}^2}}}{{\left( {1 - \alpha } \right)\left( {1 - \alpha } \right)}}\]
On simplification, we get
\[{{65}}{{.5 = }}\dfrac{{4{\alpha ^2}}}{{1 + {\alpha ^2} - 2\alpha }}\]
\[{{65}}{{.5 + 65}}{{.5}}{\alpha ^2} - 131\alpha {{ = }}4{\alpha ^2} \Leftrightarrow {{65}}{{.5 + 61}}{{.5}}{\alpha ^2} - 131\alpha = 0\]
When we solve the above equation, we get
$\alpha = 1.33$ or $\alpha = 0.802$
We cannot use $\alpha = 1.33$ because when we use the value of $\alpha $ in $1 - \alpha $, it turns into a negative value. Thus we can use $\alpha = 0.802$.
From the value of $\alpha $, we can calculate the value of $\left[ {{{{H}}_2}} \right],\left[ {{{{I}}_2}} \right],\left[ {{{HI}}} \right]$.
i.e. $\left[ {{{{H}}_2}} \right] = \left[ {{{{I}}_2}} \right] \Leftrightarrow 1 - \alpha = 1 - 0.802 = 0.198$
And $\left[ {{{HI}}} \right] = 2\alpha \Leftrightarrow 2 \times 0.802 = 1.604$
Thus the composition of equilibrium mixture of \[\left[ {{{{H}}_2}} \right] = \left[ {{{{I}}_2}} \right] = 0.198\] and $\left[ {{{HI}}} \right] = 1.604$.
Note: When there is a state in which observable changes are not there as time goes by, such state is called equilibrium. If equilibrium constant is greater than one, then it favors products. If equilibrium constant is less than one, then it favors reactants.
We can also use partial pressures of reactants and products for calculating the equilibrium constant. This is because both concentrations and partial pressures are similarly related. When any of the reactants or products has zero, then the reaction will be shifted in that direction.
Complete step by step answer:
Consider the chemical reaction of hydrogen and iodine as given below:
${{{H}}_2} + {{{I}}_2} \to 2{{HI}}$
At initial concentration, number of moles of hydrogen, iodine and hydrogen iodide are given below:
$1$ , $1$ , $0$
Change in concentration required to reach equilibrium is given below:
$1 - \alpha $ , $1 - \alpha $ , $2\alpha $
We know that equilibrium constant, ${{K}} = 65.5$. This is calculated by the following formula:
${{K = }}\dfrac{{{{\left[ {{{HI}}} \right]}^2}}}{{\left[ {{{{H}}_2}} \right]\left[ {{{{I}}_2}} \right]}}$
Substituting the value of equilibrium constant, we get
\[{{65}}{{.5 = }}\dfrac{{{{\left( {2\alpha } \right)}^2}}}{{\left( {1 - \alpha } \right)\left( {1 - \alpha } \right)}}\]
On simplification, we get
\[{{65}}{{.5 = }}\dfrac{{4{\alpha ^2}}}{{1 + {\alpha ^2} - 2\alpha }}\]
\[{{65}}{{.5 + 65}}{{.5}}{\alpha ^2} - 131\alpha {{ = }}4{\alpha ^2} \Leftrightarrow {{65}}{{.5 + 61}}{{.5}}{\alpha ^2} - 131\alpha = 0\]
When we solve the above equation, we get
$\alpha = 1.33$ or $\alpha = 0.802$
We cannot use $\alpha = 1.33$ because when we use the value of $\alpha $ in $1 - \alpha $, it turns into a negative value. Thus we can use $\alpha = 0.802$.
From the value of $\alpha $, we can calculate the value of $\left[ {{{{H}}_2}} \right],\left[ {{{{I}}_2}} \right],\left[ {{{HI}}} \right]$.
i.e. $\left[ {{{{H}}_2}} \right] = \left[ {{{{I}}_2}} \right] \Leftrightarrow 1 - \alpha = 1 - 0.802 = 0.198$
And $\left[ {{{HI}}} \right] = 2\alpha \Leftrightarrow 2 \times 0.802 = 1.604$
Thus the composition of equilibrium mixture of \[\left[ {{{{H}}_2}} \right] = \left[ {{{{I}}_2}} \right] = 0.198\] and $\left[ {{{HI}}} \right] = 1.604$.
Note: When there is a state in which observable changes are not there as time goes by, such state is called equilibrium. If equilibrium constant is greater than one, then it favors products. If equilibrium constant is less than one, then it favors reactants.
We can also use partial pressures of reactants and products for calculating the equilibrium constant. This is because both concentrations and partial pressures are similarly related. When any of the reactants or products has zero, then the reaction will be shifted in that direction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

