Molarity and molality of a solution of a liquid (mol wt = 50) in aqueous solution is 9 and 10 respectively. What is the density of solution?
(A)- 1 g/cc
(B)- 0.95 g/cc
(C)- 1.05 g/cc
(D)- 1.35 g/cc
Answer
557.2k+ views
Hint: Density of a solution is a measure of its mass present per unit volume. It is given as
\[\text{Density = }\frac{\text{mass of solution}}{\text{volume of solution}}\]
Density is generally expressed in g/cc (or g /ml). Its S.I unit is kg/${{m}^{3}}$.
Molality of a solution gives the mass of the solute present in one kg of the solvent. It is calculated as
\[\text{Molality (m) = }\frac{\text{no}\text{. of moles of solute}}{\text{weight of solvent (in kg)}}=\frac{\text{mass of solute (in g)}}{\text{molar mass of solute}}\times \frac{1000}{\text{weight of solvent (in g)}}\]
Molarity of a solution is the mass of the solute present in per liter of the solution. It can be calculated using the following relation
\[\text{Molarity}=\frac{\text{number of moles of solute}}{\text{volume of solution (in L)}}=\frac{\text{mass of solute (in grams)}}{\text{molar mass of solute}}\times \frac{1000}{\text{volume of solution (in mL)}}\]
Complete step by step solution:
We have been given the molar mass of the liquid dissolved in the aqueous solution = 50 g
To find the density of the solution we require the total mass and total volume of the solution, i.e.
Total mass of the solution, m = mass of the solute + mass of the solvent
Total volume of the solution, V = volume of the solute + volume of the solvent
We know that molality of a solution is the number of moles of solute dissolved in per kg of the solvent.
Given molality of the aqueous solution = 10 mol $k{{g}^{-1}}$.
10 molal solution means that 10 moles of the given liquid are dissolved in 1000 g (1 kg) of the solvent. Then, 1 mole of the liquid solute will be present in $\frac{1000}{10}$= 100 g of the solvent.
Thus, we have the mass of solvent = 100 g.
Now we already know that the mass of one mole of the liquid solute = 50 g.
Hence, the total mass of the solution (m) will be = 50 g + 100 g = 150 g.
Since molarity is the number of moles of a solute dissolved in one liter of solution. Given molarity of the aqueous solution = 9 mol $li{{t}^{-1}}$
9 molar solution contains 9 moles of the solute in 1000 ml (1 liter) of the solution, then 1 mole of the solute will be present in $\frac{1000}{9}$= 110 ml of the solution.
Therefore, we obtain the total volume of the solution (V) = 110 ml.
Let us now find the density of the solution.
\[\text{Density = }\frac{\text{mass of solution (m)}}{\text{volume of solution (V)}}\]
Substituting the value of total mass of the solution, m = 150 g and volume of the solution, V = 110 ml in the above equation, we get
\[\text{Density = }\frac{\text{150 g}}{\text{110 ml}}\text{=1}\text{.35}\]g/ml = 1.35 g/cc.
Hence, the correct option is (D).
Note: Note that 1 millimeter = 1 cubic centimeter. Do not get confused between molality and molarity. Molality does not involve the volume but mass of the solvent. Volume of the solution is obtained from the molarity.
\[\text{Density = }\frac{\text{mass of solution}}{\text{volume of solution}}\]
Density is generally expressed in g/cc (or g /ml). Its S.I unit is kg/${{m}^{3}}$.
Molality of a solution gives the mass of the solute present in one kg of the solvent. It is calculated as
\[\text{Molality (m) = }\frac{\text{no}\text{. of moles of solute}}{\text{weight of solvent (in kg)}}=\frac{\text{mass of solute (in g)}}{\text{molar mass of solute}}\times \frac{1000}{\text{weight of solvent (in g)}}\]
Molarity of a solution is the mass of the solute present in per liter of the solution. It can be calculated using the following relation
\[\text{Molarity}=\frac{\text{number of moles of solute}}{\text{volume of solution (in L)}}=\frac{\text{mass of solute (in grams)}}{\text{molar mass of solute}}\times \frac{1000}{\text{volume of solution (in mL)}}\]
Complete step by step solution:
We have been given the molar mass of the liquid dissolved in the aqueous solution = 50 g
To find the density of the solution we require the total mass and total volume of the solution, i.e.
Total mass of the solution, m = mass of the solute + mass of the solvent
Total volume of the solution, V = volume of the solute + volume of the solvent
We know that molality of a solution is the number of moles of solute dissolved in per kg of the solvent.
Given molality of the aqueous solution = 10 mol $k{{g}^{-1}}$.
10 molal solution means that 10 moles of the given liquid are dissolved in 1000 g (1 kg) of the solvent. Then, 1 mole of the liquid solute will be present in $\frac{1000}{10}$= 100 g of the solvent.
Thus, we have the mass of solvent = 100 g.
Now we already know that the mass of one mole of the liquid solute = 50 g.
Hence, the total mass of the solution (m) will be = 50 g + 100 g = 150 g.
Since molarity is the number of moles of a solute dissolved in one liter of solution. Given molarity of the aqueous solution = 9 mol $li{{t}^{-1}}$
9 molar solution contains 9 moles of the solute in 1000 ml (1 liter) of the solution, then 1 mole of the solute will be present in $\frac{1000}{9}$= 110 ml of the solution.
Therefore, we obtain the total volume of the solution (V) = 110 ml.
Let us now find the density of the solution.
\[\text{Density = }\frac{\text{mass of solution (m)}}{\text{volume of solution (V)}}\]
Substituting the value of total mass of the solution, m = 150 g and volume of the solution, V = 110 ml in the above equation, we get
\[\text{Density = }\frac{\text{150 g}}{\text{110 ml}}\text{=1}\text{.35}\]g/ml = 1.35 g/cc.
Hence, the correct option is (D).
Note: Note that 1 millimeter = 1 cubic centimeter. Do not get confused between molality and molarity. Molality does not involve the volume but mass of the solvent. Volume of the solution is obtained from the molarity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

10 examples of friction in our daily life

DNA is not present in A Nucleus B Mitochondria C Chloroplast class 11 biology CBSE

