
How many kilograms of butter worth Rs. 140 per kg must be mixed with 20 kg of butter worth Rs. 150 per kg to produce a mixture worth Rs. 144 per kg?
Answer
575.1k+ views
Hint: We will first let the units of butter worth 140 per kg be $x$. Then, write the total units mixed and the total cost of the butter. Find the price per kg of the mixture by dividing the total cost of the butter by the kilogram of butter mixed. Equate it to Rs. 144 and hence find the value of $x$.
Complete step-by-step answer:
We have to mix butter at the rate of Rs. 140 per kg and butter of rate Rs. 150 per kg to produce a mixture which has a rate of Rs. 144 per kg.
We have to mix 20 kg of butter worth Rs. 150 per kg and we have to find the weight of butter worth Rs. 140 per kg to produce the mixture.
Let the weight of the butter worth Rs. 140 per kg be $x$
Then, the total weight of the mixture is \[x + 20\]
Now, we will find the total cost of the mixture as,
$x\left( {140} \right) + 20\left( {150} \right) = 140x + 3000$
And the cost of the butter per kg will be $\dfrac{{140x + 3000}}{{x + 20}}$
Also, we are given that the cost of the mixture is 144 per kg
Hence, we will have the equation,
$\dfrac{{140x + 3000}}{{x + 20}} = 144$
On cross-multiplying we will get,
$140x + 3000 = 144x + 2880$
Then,
$
3000 - 2880 = 144x - 140x \\
\Rightarrow 120 = 4x \\
$
On dividing the equation throughout by 4, we will have,
$x = 30$
Hence, we have to take 30kg of butter worth 140 per kg.
Note: The total cost of the mixture is the sum of the product of the price of each type of butter with the units of the butter. Also, to find the cost per kg, we will divide the total cost by total units. Avoid calculation mistakes while solving for the value of $x$.
Complete step-by-step answer:
We have to mix butter at the rate of Rs. 140 per kg and butter of rate Rs. 150 per kg to produce a mixture which has a rate of Rs. 144 per kg.
We have to mix 20 kg of butter worth Rs. 150 per kg and we have to find the weight of butter worth Rs. 140 per kg to produce the mixture.
Let the weight of the butter worth Rs. 140 per kg be $x$
Then, the total weight of the mixture is \[x + 20\]
Now, we will find the total cost of the mixture as,
$x\left( {140} \right) + 20\left( {150} \right) = 140x + 3000$
And the cost of the butter per kg will be $\dfrac{{140x + 3000}}{{x + 20}}$
Also, we are given that the cost of the mixture is 144 per kg
Hence, we will have the equation,
$\dfrac{{140x + 3000}}{{x + 20}} = 144$
On cross-multiplying we will get,
$140x + 3000 = 144x + 2880$
Then,
$
3000 - 2880 = 144x - 140x \\
\Rightarrow 120 = 4x \\
$
On dividing the equation throughout by 4, we will have,
$x = 30$
Hence, we have to take 30kg of butter worth 140 per kg.
Note: The total cost of the mixture is the sum of the product of the price of each type of butter with the units of the butter. Also, to find the cost per kg, we will divide the total cost by total units. Avoid calculation mistakes while solving for the value of $x$.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

What was the main occupation of early Aryans of rig class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


