
In a sample study of $642$people, it was found that $514$people have a high school certificate. If a person is selected random, the probability that the person has high school certificate is:
A. \[0.5\]
B. $0.6$
C. $0.7$
D.$0.8$
Answer
589.2k+ views
Hint: We have given the total number of people is$642$. And it was found that $514$ people have a high school. So, this is a favorable outcome. Therefore, we will use the formula of $p(E) = \dfrac{{favourable\,\,outcome}}{{total\,\,number\,\,of\,\,outcome}}$ to find the desired result.
Complete step by step solution:
In a sample study of people $ = 642$
So, total number of people $ = 642$
It was found that $514$people have a high school certificate.
Then, favorable outcome $ = 514$
Then, we will use the formula of probability.
$P(E) = \dfrac{{favourable\,\,outcome}}{{total\,\,number\,of\,\,outcome}}$
Then,
P(the person has a high school certificate)
$P$(The person has a high school certificate)$ = \dfrac{{51}}{{642}}$
$P$(The person has a high school certificate) $ = \dfrac{{257}}{{321}}$
P(The person has a high school certificate) $ = 0.8006~0.8$
Therefore, P(The person has a high school certificate) $ = 0.8$
Hence, the correct option is D.
Note: Students must keep in mind that the value of any probability always lies between $0\,\,and\,\,1$. So , the answer will be less than or equal to $4$.
Complete step by step solution:
In a sample study of people $ = 642$
So, total number of people $ = 642$
It was found that $514$people have a high school certificate.
Then, favorable outcome $ = 514$
Then, we will use the formula of probability.
$P(E) = \dfrac{{favourable\,\,outcome}}{{total\,\,number\,of\,\,outcome}}$
Then,
P(the person has a high school certificate)
$P$(The person has a high school certificate)$ = \dfrac{{51}}{{642}}$
$P$(The person has a high school certificate) $ = \dfrac{{257}}{{321}}$
P(The person has a high school certificate) $ = 0.8006~0.8$
Therefore, P(The person has a high school certificate) $ = 0.8$
Hence, the correct option is D.
Note: Students must keep in mind that the value of any probability always lies between $0\,\,and\,\,1$. So , the answer will be less than or equal to $4$.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

