
If the value of the universal gas constant is $ 8.3J/mole/K $ , what will be the mean kinetic energy of 32 gm of oxygen at $ - {73^\circ }C $ ?
A. 480 J
B. 4980 J
C. 2490 J
D. 100 J
Answer
582.6k+ views
Hint
The average kinetic energy of a gas is a measure of its temperature. As the temperature changes, the molecules of the gas start moving at different speeds colliding with one another and adding up to the kinetic energy.
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2}nRT $ , where $ KE $ is the mean kinetic energy of a substance with $ n $ number of moles, $ R $ is the universal gas constant and $ T $ is the temperature of the gas.
Complete step by step answer
We are provided with a certain amount of oxygen in the question and are asked to find its mean kinetic energy. Let us look at the values that are given to us:
Universal gas constant $ R = 8.3J/mole/K $
Mass of oxygen $ m = 32gm $
Temperature $ T = - {73^\circ }C = - 73 + 273K = 200K $ [We convert the Celsius scale into Kelvin]
We are also aware that a single atom of oxygen with atomic number 8 has Atomic mass
$\Rightarrow M = 16 $
So, we find the number of moles of oxygen in the given amount as:
Number of moles $ n = \dfrac{m}{M} $
Putting the values of $ m $ and $ M $ , we get:
$\Rightarrow n = \dfrac{{32}}{{16}} = 2 $
To find the mean kinetic energy, we know that:
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2}nRT $
Substituting the values with correct units:
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2} \times 2 \times 8.3 \times 200 $
$\Rightarrow KE = 3 \times 8.3 \times 200 = 4980J $ .
Hence, the average kinetic energy of 32 gm of oxygen is option (B) i.e. 4980 J.
Note
It is important to note that the question is talking about nascent oxygen (1 atom of oxygen) rather than molecular oxygen which has two atoms. This small detail would change the number of moles. Moles are used as a quantity for measuring the mass of atoms as they are very small in size.
The average kinetic energy of a gas is a measure of its temperature. As the temperature changes, the molecules of the gas start moving at different speeds colliding with one another and adding up to the kinetic energy.
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2}nRT $ , where $ KE $ is the mean kinetic energy of a substance with $ n $ number of moles, $ R $ is the universal gas constant and $ T $ is the temperature of the gas.
Complete step by step answer
We are provided with a certain amount of oxygen in the question and are asked to find its mean kinetic energy. Let us look at the values that are given to us:
Universal gas constant $ R = 8.3J/mole/K $
Mass of oxygen $ m = 32gm $
Temperature $ T = - {73^\circ }C = - 73 + 273K = 200K $ [We convert the Celsius scale into Kelvin]
We are also aware that a single atom of oxygen with atomic number 8 has Atomic mass
$\Rightarrow M = 16 $
So, we find the number of moles of oxygen in the given amount as:
Number of moles $ n = \dfrac{m}{M} $
Putting the values of $ m $ and $ M $ , we get:
$\Rightarrow n = \dfrac{{32}}{{16}} = 2 $
To find the mean kinetic energy, we know that:
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2}nRT $
Substituting the values with correct units:
$\Rightarrow KE = \dfrac{3}{2} \times 2 \times 8.3 \times 200 $
$\Rightarrow KE = 3 \times 8.3 \times 200 = 4980J $ .
Hence, the average kinetic energy of 32 gm of oxygen is option (B) i.e. 4980 J.
Note
It is important to note that the question is talking about nascent oxygen (1 atom of oxygen) rather than molecular oxygen which has two atoms. This small detail would change the number of moles. Moles are used as a quantity for measuring the mass of atoms as they are very small in size.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

