
If r= $5 \times {10}^{-4} m$, $\rho= {10}^{3}kg{m}^{-3}$, g= $10{m}/{s}^{2}$, T=$ 0.11N{m}^{-1}$, the radius of the drop when it detaches from the dropper is approximately
A. $1.4 \times {10}^{-3} m$
B. $3.3 \times {10}^{-3} m$
C. $2.0 \times {10}^{-3} m$
D. $4.1 \times {10}^{-3} m$
Answer
579.3k+ views
Hint:To solve this problem, first use the expression for net vertical force due to surface time. Substitute the given values in that expression. Then, use the expression for weight of the liquid in the drop. Substitute the expression for volume of the liquid in the expression for weight of the liquid. Then substitute the values and get the weight of the liquid. Before detaching, the weight of the liquid was equal to the net vertical force due to surface tension. So, equate both the expressions and calculate the radius of the drop when it detaches from the drop per.
Complete answer:
Given: r= $5 \times {10}^{-4} m$
$\rho= {10}^{3}kg{m}^{-3}$
g= $10{m}/{s}^{2}$
T=$ 0.11N{m}^{-1}$
Let R be the radius of drop when it detaches from the dropper
The net vertical force due to surface tension is given by,
$F= T \times \dfrac {2 \pi {r}^{2}}{R}$
Now, substituting values in above equation we get,
$F= 0.11 \times 2\pi \times {5 \times {10}^{-4}} ^{2} \times \dfrac {1}{R}$
$\Rightarrow F= \dfrac {5.5 \times {10}^{-8}}{R}$
Let V be the volume of the liquid in the drop
Weight of the liquid in the drop is given by,
$W= \rho g V$ ...(2)
Volume of the liquid in the drop is given by,
$V = \dfrac {4}{3} \pi {R}^{3}$
Substituting this expression in the equation. (2) we get,
$W= \rho g (\dfrac {4}{3} \pi {R}^{3})$
Substituting the values in above equation we get,
$W= {10}^{3} \times 10 \times \dfrac {4}{3} \pi {R}^{3}$
$\Rightarrow W= 4.19 \times {10}^{3} \times {R}^{3}$
Before detaching, the net vertical force due to surface tension is equal to the weight of the liquid in the drop.
$\Rightarrow F= W$
Substituting the values we get,
$ \dfrac {5.5 \times {10}^{-8}}{R}= 4.19 \times {10}^{3} \times {R}^{3}$
${R}^{4}= 4.135 \times {10}^{-12}$
Taking out the square root on both the sides we get,
$R= 1.43 \times {10}^{-3}$
Hence, the radius of the drop when it detached from the dropper is $1.4 \times {10}^{-3} m$.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Students should remember that the shape of a drop of water is always spherical. So, use the expression for volume of a sphere while calculating the volume of liquid. This shape is due to the surface tension. The surface tension binds the force between the molecules of water in such a way that these water drops remain in a spherical shape. Surface tension depends on the nature of the liquid, temperature, etc.
Complete answer:
Given: r= $5 \times {10}^{-4} m$
$\rho= {10}^{3}kg{m}^{-3}$
g= $10{m}/{s}^{2}$
T=$ 0.11N{m}^{-1}$
Let R be the radius of drop when it detaches from the dropper
The net vertical force due to surface tension is given by,
$F= T \times \dfrac {2 \pi {r}^{2}}{R}$
Now, substituting values in above equation we get,
$F= 0.11 \times 2\pi \times {5 \times {10}^{-4}} ^{2} \times \dfrac {1}{R}$
$\Rightarrow F= \dfrac {5.5 \times {10}^{-8}}{R}$
Let V be the volume of the liquid in the drop
Weight of the liquid in the drop is given by,
$W= \rho g V$ ...(2)
Volume of the liquid in the drop is given by,
$V = \dfrac {4}{3} \pi {R}^{3}$
Substituting this expression in the equation. (2) we get,
$W= \rho g (\dfrac {4}{3} \pi {R}^{3})$
Substituting the values in above equation we get,
$W= {10}^{3} \times 10 \times \dfrac {4}{3} \pi {R}^{3}$
$\Rightarrow W= 4.19 \times {10}^{3} \times {R}^{3}$
Before detaching, the net vertical force due to surface tension is equal to the weight of the liquid in the drop.
$\Rightarrow F= W$
Substituting the values we get,
$ \dfrac {5.5 \times {10}^{-8}}{R}= 4.19 \times {10}^{3} \times {R}^{3}$
${R}^{4}= 4.135 \times {10}^{-12}$
Taking out the square root on both the sides we get,
$R= 1.43 \times {10}^{-3}$
Hence, the radius of the drop when it detached from the dropper is $1.4 \times {10}^{-3} m$.
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
Students should remember that the shape of a drop of water is always spherical. So, use the expression for volume of a sphere while calculating the volume of liquid. This shape is due to the surface tension. The surface tension binds the force between the molecules of water in such a way that these water drops remain in a spherical shape. Surface tension depends on the nature of the liquid, temperature, etc.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

